İlk Türk Michelin’i geliyor

Malum, dünyanın pek çok yerinde şefleri rezil ya da vezir eden o meşhur Michelin yıldızı, Türkiye'de verilmiyor. Şimdi iki yeni oluşum var; amaç kendi ‘yıldızımızı oluşturmak'. Ve bunlardan ilki işe başladı: Yedi Köşeli Yıldız.

 

Yeme içme dünyasında son yıllarda yaşanan gelişmelere paralel olarak gelinen son nokta şu: Michelin yıldızının verilmediği Türkiye'de Türkler, kendi yıldızlarını vermeyi planlıyor. Bu konuda iki oluşum harekete geçti. Biri, daha sonraki bir yazı konusu. Lezzet konusunda çok güvenilir insanlar tarafından yapılacak ama hele bir açıklasınlar! Onun da açıklanmasına az kaldı. İlki diyeyim, ‘Yedi Köşeli Yıldız'.

HER ŞEY GİZLİ

Bu bir rehber. Aynı 1920'den bu yana var olan ve 1923 yılından beri lokantalara yıldız veren Michelin Rehberi gibi çalışacak. Her şeyi gizli tutulacak; jüri üyeleri, gidilen restoranlar, yemek yeme zamanları…  Jüri üyeleri böyle bir rehber için çalıştıklarını belli etmeden -kimi zaman aynı restoranda birkaç defa, farklı zaman aralıkları, hatta mevsimlerde- yemek yiyecek, hesaplarını ödeyecek ve sadece yemeğe değil, pek çok kritere bakarak puanlama yapacak.

nilay-ornek-sli

Yerli derecelendirme-tescilleme oluşumu Yedi Köşeli Yıldız, adını Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden alıyor. Rehber de bölgelere göre sınıflandırma yapıyor. Yani 7 bölge, 7 rehber. ‘Yıldızlama' da, Michelin'e benzer şekilde. ‘Bir yıldız', kategorisinde çok iyi bir restoran, ‘iki yıldız', tekrar ziyaret etmeye değer mükemmel bir mutfak, ‘üç yıldız' da özel bir seyahate değecek kadar olağanüstü bir mutfak anlamına gelecek.

KADINLAR DA OLMALI!

İsimsiz müfettişlerin, gizli tadımlarının ardından gastronomi konusunda üst düzey bilgi birikimi olan yönetim kurulu üyelerinin açık teftişiyle oluşacak değerlendirmelerin sonucunda ilk rehberin Eylül 2015'te çıkması planlanıyor. Bu arada umarım Michelin'in aksine buradaki müfettişler arasında kadınlar da olur.

 

Nerede çekildi?

 

Adı Kürşat Çetin. twitter'daki hesabının adı: @nerdecekildi. Ünlü film, dizi ve kliplerin nerede çekildiğini araştırıyor, buluyor, gidiyor, önünde/içinde fotoğraf çektiriyor. İlk önce fotoğrafların içinde kendisinin de olmasını çok sevmesem de, sonra çok alıştım, doğru da buldum.

nilay-ornek-sli-2

Aksi halde pek çok internet sitesi fotoğrafları ‘hacılayıp' imzasız ‘foto galeri' yapmıştı bile! Çetin'in bir diğer hesabı ise Napolyon'dan Ecevit'e, Ömer Seyfettin'den Oscar Wilde'a onlarca ismin mezarını ziyaret edip fotoğraflarını paylaştığı @sebcurra! İlginç adam, belli!

 

Herkese yeni bir okul lazım!

Üniversitenin, lisans üstü eğitimlerin yetmediği, hayatın anlamını kâh yogada, kâh kerpiçten ev yapımı kursunda arayan bizler için ‘hayat dersi' veren okulların çoğaldığının farkında mısınız? Daha önce hakkında kapsamlı bir yazı yazdığım (http://bit.ly/1ChNFMA) ‘The School of Life' bir…

nilay-ornek-sli-9

Popüler ve/veya yetkin isimlerin marka yönetiminden ebeveynliğe, sihirbazlıktan Osmanlıca'ya dersler verdiği ‘Hayat Bilgisi' iki…  Ahmet Öğüt tarafından hayata geçirilen ‘Aciliyet Mektebi' biraz daha farklı da olsa, üç…

nilay-ornek-42

O ‘ince çizgi'yi geçtim!

Televizyonsuz 2 sene sonunda 2 gün 39 derece ateşle yatıp bunalınca televizyon almıştım. Yine bir hastalığım, bir müsibete neden oldu. ‘Zaplıyorum', bir kız, arkadaşının kıyafetini eleştiriyor: “Şununla bunu kullanmak zor, orada ince bir çizgi var…” Yanındaki kız birden ‘mahalle kavgası vitesine takarak', “Ay inanmıyorum, bu kız benim sözlüğümü bile çalıyor, rezil, ‘ince çizgi' benim lafım” dedi ve o gün bugündür ne zaman görsem ‘Bu Tarz Benim'e bakıyorum! Hem de ikisine birden, Allah kurtarsın!

Cümle güzel yayalım!

“Bir şey neyse odur, o şey hakkında söylenenler değil.” Son zamanlarda duyduğum en iyi cümle! Türkiye halinin tersi! Birdman adlı filmden…

nilay-ornek-sli-5
Loading...