Sözcü Plus Giriş
NİLAY ÖRNEK

Rüzgar Bozcaada’da buluşturdu

30 Haziran 2015

Futbolcu Salih Uçan ile oyuncu Hatice Aslan'ın, Ata Demirer ile Bilge Öztürk'ün ortak yönü nedir? ‘Kite Surf' aşkı nelere kadirdir? İşte ilki yapılan Bozcaada Spor, Müzik ve Yaşam Festivali'nden notlar…

nilay-ornek-ata-demirer-sli

Rüzgarı Ata Demirer'den öğren!

Bozcaada denince Feridun Düzağaç ya da Haluk Şahin gibi ilk akla gelen isimlerden Ata Demirer, deniz ve tekne aşığı. Dolayısıyla rüzgarı da iyi tanıyor. Bu yüzden Demirer, 23-28 Haziran'da yapılan Mercedes-Benz Go Bozcaada Festivali'ndeki Kiteboard Avrupa Şampiyonası boyunca Bilge Öztürk gibi isimlerin de rehberi olmuş.

nilay-ornek-sli-8

Bu arada artık kite'ta Türkiye'nin önemli isimlerinden biri olan Bilge, Avrupa Kiteboard Şampiyonası'nda ‘Master Kadın' ödülünü aldı. DJ olan kardeşi Berna Öztürk de kite yapıyor ve kışın Akyaka'da yaşıyor.

Salih Uçan gerçekten uçuyormuş!

Akşamları herkesin ağzında bir “Bakkala gidiyorum” lafı. ‘Bakkal' popülerliği artmış, renkli bir bar. Orada birini, Fenerbahçe'nin Roma'ya kiraladığı futbolcu Salih Uçan'a benzettim.

nilay-ornek-sli-salih-ucan

Sonra bir baktım Salih, kite yapıyor. Hatta Maximum Bozcaada Freestyle Open ikincisi olmuş! Harbi başarılı çocuk.

Bozcaada kite surf merkezi olur mu; oldu!

Daha önce yerleşik bir kite düzeni ve eğitimi olmadığından yapılmamış. Artık ‘Çayır Koyu'nda bir kite okulu var. Birçok kiteboard'cu sadece bir-iki ay değil sekiz-dokuz ay boyunca orada spor yapabilecek. ‘Profesyonellere göre' Bozcaada, rüzgarıyla dünyanın sayılı kite surf merkezlerinden biri olabilecek nitelikte.

nilay-ornek-sli-seyir

İzlemek eğlenceli mi?

Festival sırasında güzel kızlar, hoş erkekler, medeni bir ortam, DJ müziği, bikini ve şortlarıyla dans edenler, bir tarafta ciddi ciddi rüzgâr bekleyen, kite ile şov yapanlar, arada izleyenlere yönelik yarışma ve ödüller… Akşam da Bozcaada Kalesi'nde yarı akustik Duman konseri. E böyle anlatınca zevkli tabii. Ama kite yapılan bölgelerde deniz pek güzel olmuyor; her zaman büyük şov da yok. Sabır ve sevgi şart. Ama şampiyonalar için bence bir ekran yapılmalı; yarışlar rüzgarın daha güçlü estiği açık denizde düzenlendiği için kıyıdakiler de izleyebilmeli.

Kaliteli turist

Ada için hepimizin hissettiği ‘aman bozulmasın' durumu var. Esnaf, kite surf ekiplerinin gelişinden çok memnun. Çünkü onlar için bu kitle, çöpünü bırakmayan, geldiği yerin doğasına, kültürüne saygı duyan ‘kaliteli turist' statüsünde. Tabii bundan bağımsız olarak adada bir fiyat artışı görüyorum o ayrı…

nilay-ornek-sli-avrupa-samp

Boru değil, Avrupa şampiyonası!

Daha önce hiç kite organizasyonu düzenlenmemiş bir yerde birden, ‘Avrupa Şampiyonası' yapılması normalde mümkün değil. Spor pazarlaması yapan, başında da bir kite surf'çü (Kerem Mutlu) olan ‘Playmaker' adlı şirket bunu başarmış. ‘Uçan Hollandalı' adı verilen dünyanın en ünlü kiteboard sporcularından Ruben Lenten de hem ‘acayip' şovlar yaptı (dağdan denize atlamalar falan), hem de ilgililere (oyuncu Hatice Aslan'a ya da bana mesela) minik dersler verdi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more