Sözcü Plus Giriş
MURAT MURATOĞLU

O işler o kadar basit değil!

Petrol düştü, düşüyor. Petrol ithal eden bir ülke olduğumuzdan iyi haber… İyi de bu petrol dünyanın bütün ülkeleri için düşüyor. Düşsün! Sorun var mı? Yok!
Sorun nerede başlıyor biliyor musunuz? Dünyada enerji fiyatları 6 birim düşerken, vergiler nedeniyle Türkiye'de 2 birim düşüyor. Çin, Alman, Japon üreticisi bu düşüşten 6 birim faydalanırken, bizim üreticimiz sadece 2 birim faydalanıyor. Onların maliyeti hızla düşerken, bizim maliyetimiz yüksek kalıyor.

DÜŞÜK FAİZ İYİDİR

Faizler indirilsin! İnsin tabii! İnsin ki üretici daha ucuza kaynak bulsun, maliyetler azalsın, ucuzlasın… İnsanlar tüketsin, ihtiyaçları olan paraya daha ucuza ulaşsın. Türkiye büyüsün… Problem yok!
İyi de zamanlama yanlış. Faiz düşerse döviz kuru yükselir. İki kere iki dört! Türkiye, ekonomiyi daha fazla daraltmamak için kur artışına razı olursa, bu sefer de özellikle yüksek döviz pozisyon açığı bulunan şirketler kesimi ciddi bir kambiyo zararı ile karşı karşıya kalacak.
Reel kesimin 183 milyar dolar döviz açığı bulunmakta… Kurdaki hızlı artışla mali yapıları bozulacak firmaların zararı ve yaşanabilecek iflaslar, işsizlikte artış, devletin vergi kaybı ve bankacılık sektörü için büyük risk yaratacak.

FAİZ DÜŞERSE ENFLASYON DÜŞER!

Cumhurbaşkanı'nın mantığı neydi? Faiz enflasyonu yaratıyor. Yaratmaz mı? Üretici, aldığı kredinin faizini de fiyatların üzerine ekliyor ki kendini kurtarabilsin.
Tamam, ama en önemli girdimiz ne? Enerji! Biz az üretiyoruz, yetmiyor. Haliyle ithal ediyoruz. Sadece enerjiyi mi? İğneden ipliğe hemen her şeyi… Neydi? Faiz artınca döviz kuru artıyordu. Döviz kuru artınca da fiyatlar… Fiyatların yükselmesi ne yapıyor? Enflasyonu artırıyor.

İHRACATÇI YÜKSEK KUR İSTER

Döviz fiyatları yükselmeye devam ediyor. Özellikle de dolar! İhracatçılar için iyi haber. Sattıkları her maldan daha fazla TL kazanacaklar. Peki, öyle mi?
Kurlardaki yükseliş, aşırı ithalat bağımlılığı yüzünden ihracatı artırmak bir yana, azaltıyor. Dolar yükselince girdi ithalatı pahalanıyor, üretim maliyetleri ve ihracat birim fiyatları yükseliyor. Rekabet skalasında bir basamak daha aşağıya düşüyoruz.
Demem o ki; Genel kabul görünen “iyiler” bazen iyi gelmeyebilirler. Spor yapmak da iyidir. Ya spor yaparken kalp krizi geçirmek?