Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

17 yaşındaki çocuğu bara nasıl alırlar?

1 Mayıs 2015 Yazarlar

Vallahi Zehra olmasın da kim olursa olsun.

Açıkçası Zehra'nın bara gitmesinin Kaya Çilingiroğlu nezdinde yarattığı öfke ve heyecan bende çok bir duygu yaratmadı. Aile işleridir. Her anne-baba çocuğunu dilediği gibi yetiştirmekte hür…

Ama gerçekten tuhaf olan 17 yaşında bir çocuğun İstanbul'un en popüler barlarından biri olan Sess'e alınmış olması bence.

Sözde muhafazakar hükümet alkol alarak eğlenmenin önünde ne kadar engel varsa çıkardı. Barlara dışarıdan bakanların içeride içki içenleri görüp canları istemesin diye kalın perdeler bile taktırdılar.

Sözde çok hakimler ama fiiliyat hiç de öyle değil.

Arkası sağlam olan, adamını bulan, çorba parasını ayarlayan mekan her türlü kuralsızlığı yapabiliyor.

Bir bakıyorsunuz içeride sigara içmek serbest, bir bakıyorsunuz kapıya iki masa atılıvermiş.

rahsan-gulsan-42

Yani bütün o muhafazakârlık numaraları seçmenleri etkilemek, tabanı bir arada tutmak için yapılan bir stratejiden başka bir şey değil.

Ama yetişkin olmayan çocukların alkollü mekanlara girmesini önlemek muhafazakarlık bir yana insanlık görevi.

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde kimliksiz almazlar mekana.

Çok prensip sahibi olduklarından değil. Yasa koyucunun kimseyi kollamadan, kayırmadan yasayı uygulayacağı için.

Ama bizde maşallah her yasağı delmenin yolu var.

Sen cukkadan bahset!

‘Aptal sarışın' tüm kadınlara hakaret

Dün The New York Times dahil takip ettiğim ne kadar yabancı yayın ve Avrupalı parlamenter varsa Melih Gökçek'in Baltimore'da polisin gözaltında bir siyahi Amerikalıyı öldürmesi üzerine patlak veren olaylarda şiddet kullanmasını, Gezi zamanı polisin kullandığı şiddeti eleştiren Amerika'ya laf sokan tivitlerini konuştu.

Ama “Ne cesur yürek, gerçek bir demokrasi aşığı, anayasal haklar ve özgürlükler konusunda bir dünya markası” şeklinde tartışılmıyor. Söz konusu tivitlerde Amerikan Dışişleri sözcüsü Marie Harf'e “Sen kimsin Aptal Şarışın” dediği için seksist yaklaşımı ile tartışılıyor.

Biz bu ülkenin kadınları böyle aşağılamalara alışık olduğumuz ve hâlâ birçok erkek için bu lafları söylemek dünyanın en doğal hakkı olarak tanındığı için bizim toplumumuza pek batmıyor ama Gökçek'in söz konusu tivitleri anti-Amerikan olmaktan çok bu özelliği ile yadırgandı.

rahsan-gulsan-sli

Bir insana değiştiremeyeceği doğuştan gelen özellikleri yüzünden çirkin yaftalar yakıştırmak normalde ilkokulda kalmış olması gereken bir yaklaşımken ülkenin başkentinin belediye başkanının böyle bir tavır içinde olması gerçekten çok çirkin.

En son Avrupa Parlamentosu üyesi Marietje Schaake yakın gelecekte bir başka “Aptal şarışının Amerika'ya başkan olabileceğini” hatırlatıyordu Twitter'da. Hillary Clinton'dan bahsediyordu yani.

Gökçek'e göre bir kadına bunu söylemenin, kabalığın günlük siyaset dilinin vazgeçilmezi olması gayet normal.

Allah Ankaralılara gerçekten sabır ihsan eylesin.

İstanbul'un gerdanlığı beton mu, Kuzey Ormanları mı?

İstanbul'un kalan son doğal ormanlarının üzerine kondurulan otoyol ve köprüyü bir türlü hazmedemiyorum.

Köprünün kolları yükselmeye başladıkça, kendini gösterir oldukça daha da artıyor içimdeki yas hali.

Ormanın otoyol uğruna, üstelik uzmanlarca gerekliliği tartışılan bir otoyol uğruna tıraşlanma fotoğrafları geliyor gözümün önüne. O yemyeşil ormanların arasında uzanan kalın kahverengi toprak görüntüsünü ömrüm boyunca unutabileceğimi sanmıyorum. Bu kente yapılabilecek en büyük kötülüklerden birini yaptı iktidar.

rahsan-gulsan-sli-2

Tıpkı ikinci köprüde olduğu gibi otoyol etrafında oluşacak yerleşim bölgeleri ile İstanbul çok kısa zamanda ormanın yerine betonu seçen üçüncü dünya ülkelerinin pişman kentlerinden birine tamamen dönüşmüş olacak.

Bu yazıyı dün Milliyet gazetesinde üçüncü köprünün ayaklarının görünmeye başladığını muştularken yeni köprüden “İstanbul'un yeni gerdanlığı” diye bahsedilmesi üzerine hissettiklerimle kaleme aldım.  Bu kenti biraz seven, azıcık çevre bilinci olan, gezegenimizin geldiği noktada ağacın beton köprüden değerli olduğunu bilen gazeteci sayısı da azalmaya başladıysa iyice yanmışız gibi görünüyor.

Sonra hep beraber o beton gerdanlığı yiyeceğiz herhalde!

YAZARIN TÜM YAZILARI