Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

Adamın daha mezarı soğumadı yahu!

10 Temmuz 2015

Ne yalan söyleyeyim, Kayahan'ın vefatının ardından eşi ve kızı arasında hafiften bir çatışma yaşanacağını hislerim bana söylüyordu.

Ama bu kadar pervasızca ve herkesin gözü önünde yaşanacağını tahmin bile edemezdim.

Artık İpek'in de Beste'nin de günahı, vebali boynuna. Hangisi bu tartışmayı körüklüyor bilemiyorum ama sanırım bir süre daha bu ikilinin adları çok çirkin haberlerle anılacağa benziyor.

Dertleri belli; Kayahan'dan kalan serveti paylaşamıyorlar. İşi yasalara ve adalete bırakmaya pek de niyetli görünmüyorlar. Belli ki bu çirkin savaşı bir süre daha basın aracılığıyla sürdürecekler.

Miras tartışması en sinir olduğum kavgalardan biridir.

Aileleri çok derinden ve öyle çirkin sarsar ki, bir daha huzur ve mutluluk nedir bilmez o aile.

Üstelik mirasın büyüklüğü de fark etmiyor sevgili okur; üç kuruş da, üç trilyon da birbirine bir şekilde akraba olan insanların dünyanın en itici ve çirkin yüzlerini takınmasına neden olabiliyor.

Yani ha çok ünlü ve topluma mal olmuş insanlarsınız, ha sadece sıradan bir vatandaş hiç fark etmiyor. Miras bir ailenin gözünü kör edince, doğrular ve yanlışlar birbirine karışıyor.

Hele bir de sağlığında milyonların sevdiği bir ismin ardından bu çirkin haberlerle, banka hesaplarındaki paranın miktarını, içinde ölene sevginin tek kelimesinden bile bahsedilmeyen karşılıklı çirkin diyalogları görünce insan kendini daha da tuhaf hissediyor.

Buz gibi oluyorum ben…

Beste, parasının çalındığını düşündüğü için sosyal medyada “Bir saat gelsen, sana her şeyi anlatsam” cümlesini paylaşınca fena irkiliyorum.

Düşünsenize babanızı kaybetmişsiniz ve bir saat geri gelse ona sevgi ve özleminiz yerine,  miras, veraset, intikal, babanızın eşinin çaldığını düşündüğünüz paralardan filan bahsedeceksiniz!

Bu nedenle çok ama çok rezil bir kavga bu…

Yolu sevgiden geçen herkesle bir gün bir yerde buluşmayı ümit eden bir adamın arkasından en yakınlarının bu denli soğuk, sevgiden uzak ve en çok da Kayahan'ın hatırasına zarar veren bu kavga ile ilgili haberleri sanırım daha fazla okuyamayacağım.

Kayahan bizim gözümüzde bahsedilen bu kişi değildi; umarım akrabaları da tez zamanda akıllarını başlarına alır.

İndirim yaptığın şahıs bir tecavüzcü!

Doyamıyorlar; kadınlara karşı işlenen suçlarda indirime doyamıyorlar!

Düşünün siz hakimsiniz ve gece evinize bir adam zorla girdi. Yani haneye tecavüz etti.

Sonra yatalak ve görme engelli annenize, kız kardeşinize ve yavrunuza tecavüz etmeye yeltendi.

Ve bu korkunç şiddete maruz kalan kişinin çığlığı ile evden kaçtı. Ne yaparsınız?

Bildiğiniz tüm küfürleri hak eden bu aşağılık mahluka en büyük cezayı vererek dünyayı zindan edersiniz değil mi?

Ne yazık ki ülkemizde öyle olmuyor.

rahsan-gulsan-sli-2

Diyarbakır'da gerçekleşen bu olayda mahkeme yine indirimlere doyamamış. 70 yaşındaki görme engelli ve yatalak bir kadına karşı anlattığım suçu işleyen şahıs mahkemede indirime boğulmuş.

İşlediği suçun karşılığı olan 21 yıl hapisle yargılanan şahsa hakim önce dokuz yıl hapis verip, eylemin kendini bedenen savunamayacak bir kişiye karşı işlendiğini belirterek cezayı 13.5 yıla çıkarmış ama suç teşebbüste kaldığı için ceza altı yıl dokuz aya indirmiş. Kadının beden ve ruh sağlığı bozulduğu için ceza 10 yıla çıkmış ama suçlunun mahkemede takım elbise giyip boyununu bükmesi yani ‘iyi hal nedeniyle' (Beni en çok bu kahrediyor!!!) ceza sekiz yıl dört aya indirmiş. Gece konut dokunulmazlığını ihlal etmenin cezası da ‘yine iyi hal(!)' yüzünden iki yıldan bir yıl sekiz aya indirilmiş.

Bir adam evinize girip babaannenize tecavüze kalkışacak ve mahkeme onu şefkatle saracak.

Olacak şey değil!

Hey siz; Meclis'teki kadın milletvekilleri! Hadi sayın ablalarım, hadi…

Bu durumu bir an önce değiştirmemiz gerek. Kadın katillerine, tecavüzcülerine kol kanat geren adalet anlayışı bir an önce silkelenip kendine getirilmeli.