Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

Aklı olan halk plajına gider

25 Temmuz 2015

Dün bizim gazetede Buğra Gülsoy haberi vardı. Vurgu, Buğra'nın Çeşme'de denize halk plajından girmesi üzerineydi.
Vallahi Buğra'ya tebrikler. Sonunda doğru yolu bulmuş.
Çünkü artık ‘beach' denilen özel plajlarda denize girmek için gerçekten ya görgüsüz, ya da parayı çok ama çok kolay kazanıyor olmak gerek.
Sanırım işletmeciler gerçek hayatla bağlarını tamamen kopardılar.
İlginç bir kibir hali içinde, inanılmaz çılgın fiyatlarla deniz üzeri kazık keyfi sunuyorlar.
Hatırlarsanız Kate Moss, Bodrum'da iki pide ve bir şişe şaraba 2500 Euro gibi bir adisyon geldiğini görünce olay jandarmalık olmuştu.
Dünyaca ünlü ve saat başı kazandığı para bu hesabın onlarca katı olan bir kadının böyle olay çıkarması ve biz ‘ölümlülerin' iki selfie çekip Facebook'a koyacağız diye bu akıl dışı faturalara itiraz etmemesi çok ironik.
Bu nedenle Buğra Gülsoy'un kararı hoşuma gitti. İmaj yerine konfor ve akıllıca yaşamayı seçmiş.
Kendi adıma ben de, dünyanın parasını harcayıp, hem hak ettiğim servisi alamamaktan hem de mantıklı hiçbir nedenle açıklayamayacağım hesaplardan artık çok sıkıldım.
Tabii iki yıl önce yaşadığım ve hayatımdaki her türlü saçmalığı değiştirmeyi bana zorla öğreten bir buçuk yıllık işsizliğimin de büyük etkisi var bu akıllanma sürecinde.
Bugün Bozcaada'dan Çeşme'ye geçeceğim ve Ilıca Halk Plajı'na kavuşmak için can atıyorum!

 

Bozcaada'dan gerekli gereksiz bilgiler

 

Trafik bu yıl kısmen kontrol altına alınmış. Bu bence çok olumlu olmuş. Belediye kararıyla adada naylon poşet kullanımından kaçınılması istenmiş. Benzinciden aldığım içeceklerin kese kağıdına sarılıp verilmesine bayıldım. Ama ne yazık ki her işletme buna uymuyor.
Ayazma Koyu yine bir harika. Koyda bulunan ‘Koreli' isimli minik restoran bu yaz da şahane. Makul fiyatları ile bütçesi küçük tatilciler için vazgeçilmez bir mekan.

 

bozcaada
Adada deniz gerçekten ‘buzzz' gibi. Bu nedenle adada denize girmek kavramı, denizde ayakta durmak kavramına dönüşmüş durumda. Eğer yolunuz düşerse, muhakkak Beylik Koyu'ndaki karaya oturmuş gemiyi görmelisiniz. Çok masraflı olduğu için söküme yollanacak olan gemi şimdilik muhteşem bir seyirlik. Adada gezerken, deniz kıyısında ya da manzara fotoğrafı çekerken hep aynı şeyi düşünüyor insan: “Biz ne kadar pis insanlarız!” Her yer çöpümüzle dolu. Mesela Ayazma Koyu'nda deniz kıyısında bir yandan çocuklar kıyıda oynuyor, bir yandan da poşetler, pet şişeler sahile vuruyor. Ne insanlar kalkıp temizleyeyim diyor ne de belediye… Eğer Bozcaada'yı hiç görmediyseniz ve bu yönde bir arzunuz varsa, eylül başı ‘Bağbozumu Festivali' zamanını seçin. Gerçekten muhteşem oluyor ama şimdiden yer ayırtmalısınız.

 

Mehmet Öz ezber bozdu

 

mehmet-ozÜnlü doktor Mehmet Öz gerçekten de ezber bozmuş.
Kadın sıfır beden olmamalı; dört, beş kilo fazlalık sağlıklıdır demiş. Ve ortalık karışmış. Hayatını kilolu insanların zaafları üzerine kuran yerli diyetisyenlerimiz birbirine girmiş. “Yok canım öyle demek istememiştir” havasına girmişler.
Sağlık için kilo vermeye tabii ki hiç kimsenin itirazı olamaz. Ama sıfır beden modasıyla iki kilo fazlası olan kadının bile kendini obez hissettiği bu dönemde, bu hissi kullanarak servet ve şöhret sahibi olan isimlerin bir anda panik olması çok komik. Korkmayın, sıfır beden aşkı ne yazık ki kolay kolay geçmez. Pastanızdan, şöhretinizden olmazsınız!

 

Dünya'ya benzer gezegen olmasın

 

gezegenDünkü gazeteleri okurken içim yine sızladı durdu. Ülkeyi saçma sapan iddialarla savaşın eşiğine getiren insanlar için akıl diledim. Askerde oğlu bulunan anne, baba, eş ve kardeşlere de sabırlar diledim. Birilerine savaş çığırtkanlığı yapmak kolay. Gelin de bunu asker analarına anlatın. Bizde olaylar bu şekilde gelişirken, gözüm son bir aydır uzaydan adeta bilgi nehri akıtan NASA'ya kayıyor. Bir milyon km öteden çekilen Dünya fotoğrafı var. Bir de asıl büyük haber: Dünya'ya benzer bir gezegen keşfedilmiş. Dünya'ya benzer bir gezegen… Uzaydan muhteşem görünen ‘Büyük Mavi Bilyemiz' yaklaştıkça çirkinleşiyor. Atmosferden aşağı doğru indikçe tüten dumanlar görüyoruz. Amazon ormanları yanıyor, Bodrum ormanları yanıyor ama fark etmiyor insanoğluna. Acı seslerimiz yankılanıyor aşağı inildikçe. Canlı bombaların, katillerin aldığı canların son sesleri yankılanıyor. Nefret… Irkçılık… Din adına işlenen cinayetler… Umarım Kepler-452b mutlu bir gezegendir. Umarım bizim gidip kirletemeyeceğimiz kadar uzaktadır…