Dünyanın en çirkin meydanını kar bile güzelleştiremiyor

Kar en sevdiğim doğa olayı. İnsanın her gün içinden geçtiği sokakları, başını çevirdiğinde gördüğü evlerin çatılarını, yaşadığı kentin meydanlarını bambaşka bir havaya sokan bu doğa olayına kayıtsız kalmak imkansız benim için. Dünyanın her yanından gelen ve zaten çok güzel olan kentlerin bembeyaz örtüler altındaki fotoğraflarına bakmak da ayrı bir keyif. Ama ne yazık ki gözümüzün bebeği, evimiz İstanbul’dan gelen kar fotoğrafları dünyanın önemli metropolleri kadar etkileyici değil.

Her ülkenin önemli kentlerinin gurur duyduğu, çoğu onlarca yıldır orada duran ve taşına dokunulması bile milli mesele haline gelen meydanları var.

rahsan-gulsan-sli

İstanbul’un ise hepimize rağmen mahvedilen ve aslında ülkenin son on yılını, yani bizi yönetenlerin büyük beton aşkının dev anıtı Taksim Betonu mesela.

Eskiden Taksim Meydanı olan ve sözde büyük bir meydan oluşturma hikayesiyle bugünkü sevimsiz, sağlıksız ve kentin orta yerine saplanmış bir hançer gibi duran Taksim Betonu’nu kar bile güzelleştiremiyor.

Tamam, o meydan dönemin tüm mimari zevksizliğini, ağaç düşmanlığını, beton sevgisini anlatıyor ama kentin beton sevmeyen çoğunluğunu bu kadar fena bir laneti hak etmiyor.

Yeni Recep İvedik aranıyor

Faruk Aksoy, Recep İvedik’e çok şey borçlu. Ona bir piyango çıktı ve o piyangodan kazandığı paralarla Fetih 1453 filmini çekip başarısına ticari başarı eklemeyi bildi. Ama Şahan Gökbakar artık kendi İvedik serisinin gelirini kimseyle paylaşmak istemeyince Aksoy yeni arayışlara girdi. Son buluşu Cem Gelinoğlu.

rahsan-gulsan-sli-2

Vine adı verilen ve kullanıcılarına sadece 7 saniyelik videolar yükleme imkanı veren sosyal paylaşım ağının bana göre en büyük Türk yıldızı. Adamın çok farklı bir espri anlayışı ve Allah vergisi bir inandırıcılığı var. Vine’da yarattığı karakterlerden “SGK’dan emekli yelekli dedikoducu” tiplemesinin hayranıyım. Şimdi Cem aslında çok erken bir sınava hazırlanıyor. Ali Kundilli isimli filmin başrolünde. Fragmandan gördüğüm kadarıyla Vine mantığını kullanmayı seçmiş. Ancak işi kolay değil. Recep İvedik film olduğunda Şahan Gökbakar tüm Türkiye’nin tanıdığı bir isimdi. Faruk Aksoy ilginç bir kumar oynuyor. Umarım Cem Gelinoğlu bu kumarın mağduru olmaz…