Eski Apple CEO’su ucuz telefon pazarında!

Apple'ın eski CEO Sculley tarafından tanıtılan OBI Worldphone,  200 dolar altı akıllı telefon pazarına hitap edecek.
Geçtiğimiz hafta dünyanın öteki ucunda ilginç bir doğuma tanık oldum. Dünyanın birçok gelişmekte olan akıllı telefon pazarından gazetecilerle birlikte Obi Worldphone'un resmi doğuş törenini izledik San Francisco'da.
Cihazı özel kılan en önemli şeylerin başında teknik özellikleri bir yana projesinin başında eski Pepsi ve Apple Ceo'su John Sculley'nin bu yeni startup şirketin başında olması.

Sculley üç gün boyunca Obi SF 1 ve SJ 1.5 ile 200 dolar altı akıllı telefon pazarına getirecekleri yenilikleri anlattı.

Görünüşe göre Apple modelini bu pazara uyarlamak yani tasarım merkezli ürünler yaratıp yeni arzu nesneleri oluşturma çabasındalar.

rahsan2

BU SEVİYEDE GÖRÜLMEMİŞ TASARIM

Sculley bu amaçla cihazların tasarımını Apple'in eski tasarım şefi Robert Bruner'e teslim etmiş. Beats kulaklıklar, Polaroid Cube gibi popüler kültürün önemli cihazlarını tasarlayan Bruner ve ekibi özellikle SF 1 modelinde o fiyat seviyesi cihazlarda görmediğimiz bir tasarım dili tutturmayı başarmışlar.

4G/LTE olan SF1, 5-inç displaekran, 64-bit Qualcomm Snapdragon 615 işlekci, 2GB RAM, 16GB arttırılabilir hafıza, Sony 13MP görüntü işleyici ve Dolby stereo hoparlörlere sahip. Fiyatı 199 dolar(Bizde ne yazık ki acımasız vergiler yüzünden bu fiyat hayal) ve hayli lüks hissi yaratıyor elde.

SCULLEY TÜRKİYE'DEN ETKİLENMİŞ

Birebir sohbet etme şansı da bulduğum Sculley'e neden bu yeni telefonun ilk piyasaya çıkacağı pazarlar arasında Türkiye'yi de seçtiğini sordum. Sculley ülkemize çok sık gelmiş. Ve dağları, köyleri gezmiş.

Kadınların İslami hayat tarzına rağmen yüzlerini batıya dönmelerinde çok etkilenmiş. Ülke telefon pazarının bu genç ve tutkulu nesille çok yüksek gelişme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

rahsan3

Google Android One projesi ile de rakip görmüyor tasarladığı cihazı. “Biz tasarım odaklı, cihazını fabrikadan değil, onu oluşturan komponentleri tedarikçilerinden toplayıp her aşamada üretime müdahil olarak bir cihaz üretiyoruz. Bu bizim önemli bir farkımız” diyor. Aralık ayında ülkemizde satışa sunulması beklenen cihazın Türkiye operasyonunda şirketin yüzde 10 ortağı Generali Sigorta da önemli bir rol oynuyor.

Apple’ın eski CEO’su John Sculley, Rahşan Gülşan’ın sorularını cevapladı.

Star Wars Instagram'dan sesleniyor

Star Wars'ın George Lucas tarafından Disney'e satılmış olmasından rahatsızlık duyan ve seriye yeni filmler ekleniyor olmasının tedirginliğini ve çaktırmadan da heyecanını duyanlardanım.
Geçen hafta filmle ilgili çok ilginç bir gelişme yaşandı. Ve filmin 12 saniyelik yeni mini fragmanı ilk kez filmin Instagram hesabından yayınlandı. Bu gelişme basit görünse de birçok açıdan önemli. Birincisi şirketlerin Instagram'ın 15 saniyesini çok önemsediklerini artık görüyoruz.  Şirketin kendini medyaya pazarlama araçlarını güçlendirme peşinde olduğunu anlıyoruz.
Bu açıdan Disney'in bu hareketi ilginç ve görsel pazarlamanın hafiften Instagram'a kaydığının göstergesi. Yeni film “The Force Awakens” (Güç Uyanıyor) hakkında minik sırlar veren 12 saniye uzunluğundaki mini fragman aynı zamanda Instagram'ın geçen hafta yaptığı bir güncellemenin de nimetinden faydalanıyor.

İPhone 6 S süper kamera vaat ediyor

Özellikle tasarım konusunda Samsung'a karşı önemli bir avantaj sahibi olan marka, iş kameraya geldiğinde S6'nın gerisinde kalıyordu. Kişisel kullanımımdan da gözlemlediğim kadarıyla S6 kamerası, LG'nin G4'üyle Android pazarın en iyi kameralarından birine sahip.

8'DEN 12 MP'YE ÇIKACAK

Apple 9 Eylül'de yapmayı planladığı San Francisco etkinliği ile ilgili olarak henüz bir sır vermiş değil. Ama dünyanın dört bir yanından iPhone 6 S ve Plus S ile ilgili sızmalar bir saniye durmuyor. Herkesin ortak olarak üzerinde birleştiği konu kameranın 8'den 12 MP'ye yükseleceği yönünde.
Ayrıca ön kameraya bir LED flaş da bekleniyor. A9 işlemcinin görüntü işlemcisinin geliştirildiği de haberler arasında. Şu anda Apple Watch ürününde kullanılan “Force touch “isimli kademeli dokunma özelliğinin de telefona eklenmesi bekleniyor. Basın mensuplarına gönderilen davetiyede Siri'nin öne çıkması Apple TV'nin de artık çok beklenen güncellemeye kavuşacağı yönünde umutları artırıyor. Lansman ile ilgili bir önemli not da canlı yayının ilk kez Microsoft 10 kullanıcılarına da Edge üzerinden yayınlanacak olması.

Loading...