Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

Katledilen kadınların cenazesi için mi açıldı o imam kadroları?

29 Aralık 2015

Haberi Sözcü'nün Twitter hesabında gördüm. Habere göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda yeni bir kadrolaşma operasyonu yapılmış.
Olabilir, zaman zaman hükümetler bu tip değişiklikler yapabilir.
Ama söz konusu değişiklik gerçekten de çok manidar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde 312 kadroda değişiklik yapılmış. Ve sıkı durun, kadrodaki 37 psikolog ve 37 çocuk gelişim uzmanı kadrosu iptal edilip yerine 25 din görevlisi, şoför, teknisyen vs. atanmış.
Olacak şey değil.
Kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçlardaki artışı ve zalimlik seviyesi ortadayken, kanadı kırık yüzlerce kadın bu psikologlardan, Kayseri olayındaki gibi örselenmiş binlerce çocuk bu çocuk gelişim uzmanlarından medet umuyor. Medet umulan bu insanları bakanlıktan yollayıp yerlerine din görevlisi, şoför ve teknisyen atamak bu ülkenin kadın ve çocuklarına “Umurumuzda bile değilsiniz!” demenin başka bir yolu.
Belli ki hükümet şiddete uğramış kadınlara, örselenmiş çocuklara destek vermek yerine onların cenazelerine imam göndermeyi daha yeğ tutuyor.
Her dini temsilen görevli biri tabii ki olacak bakanlık kadrosunda.
Ama bakanlıkta görev yapan psikolog, çocuk gelişimci kadrosunu beşe hatta ona katlayıp din görevlileri ve diğer görevliler için yeni kadrolar açacakken böyle bir dengesizlik yaratılması, bu ülkenin kadınlarından biri olarak canımı çok acıttı.
Belli ki aslında adı Kadın Bakanlığı olması gereken ama kadın demeyi bile edepsizlik sayan bir anlayış yüzünden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak tanımlanan merciden artık umudumuzu tamamen kesmenin vakti geldi…
Bu ülkenin kadınları olarak her geçen gün biraz daha yalnız bırakıldığımızın farkında mısınız?

Tarkan umarım vazgeçmez Zülfü albümünden

Atlatma haber yapmanın bazı ilginç tarafları olabiliyor.
Mesela dün yayınlanan Zülfü Livaneli albümü haberim gibi.
Sabah erkenden telefonum çaldı. Arayan söz konusu albümün yapımcısı Seyhan Müzik'ten Seyfi Yerlikaya idi.
Seyfi Bey hafif şaşkındı.
Habere nereden ulaştığımı merak ediyordu.
Ama tabii ki asıl kaygısı Tarkan'la ilgiliydi.
Tarkan'la ön görüşme yapmışlar ama Tarkan henüz son kararını vermemiş. Şimdi bu haberi kendilerinin sızdırdığını düşünüp albümden çekileceği endişesine kapılmışlardı haklı olarak.
Bence Tarkan böyle bir haber oldu diye Zülfü Livaneli'ye saygısızlık yapacak bir sanatçı değil.
Sanatsal uyuşmazlıklar olup da albümde yer almazsa hepimiz saygı duyarız buna. Ama sırf haber oldu diye albümden çekileceğine ihtimal vermiyorum ben kendi adıma.
Değil mi Tarkan?

Ceyl'an Ertem ne güzel söylemiş!

Haberim olmamıştı. Bir anda burun buruna geldim Ceyl'an Ertem'in yeni cover albümü ‘Yuh!' ile.
Hemen indirip dinlemeye başladım.
Ertem bu albümünde, çok iyi bildiğimiz şarkıları seçip o hastası olduğumuz tarzıyla yorumlamış.
Ahmet Kaya'dan Selda Bağcan'a hatta Bulutsuzluk Özlemi'ne nefis bir seçki yapmış ekibiyle birlikte.
‘Yuh Yuh!' gibi şarkılara kolayca adapte oldum. Ama mesela Arka Mahalle'yi yeni aranjesi ve Ertem tarzıyla önce yadırgadım sonra da seviverdim. Albüm, Ceyl'an Ertem tarzına uzak olanlar için kolay bir çalışma değil. Ama sesindeki hüzünle insanın ciğerine dokunan bu kadına aşina olan dinleyici için yepyeni bir yolculuk.
Kendi adıma çok kişisel gerekçelerle bu albümdeki yıldızım Bulutsuzluk Özlemi'nin ‘Beynim Zonkluyor' adlı şarkısının yorumu oldu diyebilirim.
Kişisel tarihimde çok önemli yeri olan bu şarkıyı Ertem öyle güzel yorumlamış ki üç gündür tekrar, tekrar ve tekrar dinlemeye doyamıyorum.
Sevenlerine heyecanla tavsiye ederim.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more