Sözcü Plus Giriş
RAHŞAN GÜLŞAN

Solar Impulse hayatımızı değiştirebilir

Yenilenebilir enerjilerin cennetinde yaşıyoruz ama kullanmamak için elimizden gelen her türlü bahaneyi kullanıyoruz.
Tabii ki bunun önündeki en büyük engel, devletin enerji politikalarını küresel şirketlerin de baskısıyla fosil yakıtlar üzerine kurmayı tercih etmesi.
solarNe yazık ki her zamanki gibi dünya, sonu belli fosil yakıtlara alternatif enerji kaynakları arayışına başlayalı belki yirmi yıldan fazla oldu. Ama biz müsait bölgelerimizde evlerimizdeki kullanma suyun u ısıtma sistemlerini bile güneş enerjisine çevirmeyi başaramadık.
Rüzgar santrali kurup sitemizin elektriğini üretmek bürokrasi ve masraf açısından küçük bir nükleer santral kurmayla eşdeğer neredeyse.
Ve dünya vazgeçerken biz ne yazık ki nükleeri seçtik.
Ama kaçış yok. Er veya geç temiz, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek zorunda kalacağız. Ama ne yazık ki bu enerjileri kullanmak için gerekli alt yapıyı ve teknolojileri dışarıdan ve dünyanın parasına satın alacağız.
Biz böyle topallarken dünya müthiş bir gelişmeyi takip ediyor.
Solar Impulse adını taşıyan güneş enerjisi ile çalışan uçak hiç fosil yakıt kullanmaksızın dünyayı dolaşıyor.
72 metre kanat açıklığıyla görkemli bir görüntüye sahip olan uçak tam 17.000 güneş hücresi taşıyor üzerinde… Piller dört elektrik motoruna hayat veriyor. İki ton ağırlığındaki uçak iki pilot tarafından uçuruluyor ve bu projenin başarılı olması dünyamızın geleceği açısından çok önemli.
Uçağın 633 kilo ağırlığındaki lithium pilleri gündüz şarj ediyor ve bu sayede gece uçuşu yapabiliyor.
Uçağın hem pilotu hem de onu tasarlayan şirketin CEO'su Borschberg'in anlattıklarına göre uçak hiç durmadan aylarca uçabilirmiş.
Bunu projenin sonuna kadar görebileceğiz.
Eğer havacılığın dev firmaları ve küresel fosil yakıt şirketleri müdahil olmazsa Solar Impulse 10 yıla hayatımızı değiştirebilir.

 

mate-7Büyük ekran sevenlere Mate 7

 

Huawei güncellediği modelleriyle Türkiye pazarında şansını deniyor.
Geçen hafta bu yeni modellerden Mate 7'yi kullandım.
Ve hiç beklemediğim kadar beğendim cihazı.
Metal kaplamalı ince kasası hayli üst düzey bir cihaz intibaı yaratıyor. Apple'ın altın sarısı versiyonu sonrası belli ki artık tüm cihazlarda göreceğimiz bir özellik.
Mate 7'ye de pek yakışmış. 6 inç dev ekran full HD çözünürlüğü ve yüksek parlaklığı ile göz dolduruyor. Ama böyle büyük bir ekranın iki kat HD olması daha iyi olabilirdi.
Huawei 32 GB sabit hafıza ve micro SD ile artırılabilir hafıza avantajı yaşatıyor. Arka kameranın altındaki parmak okuyucunun yeri çok pratik. Okuyucu, her parmak açısını mükemmel okuyor. 13 megapiksel arka kamera sınıfının en iyisi değil. Gün ışığında performansı iyi ama düşük ışıkta biraz performans kaybı yaşıyor.
Huawie'nin ağır modifiye ettiği Android 4.4.2 arayüzü bence farklılığı dolayısı ile çekici. Ama herkesin zevki olmayabilir.
Pil ömrü beklenenin üzerinde iyi.
Büyük ekran sevenler, oyun ve video tüketmeyi önemseyenler için Huawei Mate 7 göz atılması gereken bir seçenek bence.

 

Pembe internet kafe iyi bir fikir mi?

 

Kadınla erkeği toplumsal hayatta ayırma projesi çaktırmadan yürürlüğe konuldu galiba.
Sadece kadınların binebildiği pembe otobüs hâlâ tartışılırken şimdi de pembe internet kafe projesi çıktı karşımıza.
Pembe internet kafe fikri ilk kez İran'da uygulanmaya başlamış. Sonra da Afganistan'da.
Kadın ve erkeğin omuz omuza yaşayıp çalışabildiği ülkelerde böyle bir örnek yok.
Ancak bir yandan da Anadolu'da kadın ve erkeğin birlikte görünmesinin tabu olduğu kentlerde iyi bir çözüm olur mu diye düşünüyorum. Ama orada kızların bu tarz kafelere de gönderileceğini pek aklım kesmiyor.
Harem selamlık şeklindeki her uygulama beni rahatsız ediyor.