Reklamsız Sözcü
RAHŞAN GÜLŞAN

Türk futbolunun ilk 100’e sokacak kimsesi yok mu?

24 Aralık 2015

İngiliz The Guardian gazetesi müthiş bir liste yapmış. Futbolda dünyanın en başarılı 100 ismini sıralamış. Tabii ki her Türk gibi bizden kimler var diye bakıverdim.
26'ncı sırada Mesut Özil var. Mesut hakkında gerçekten müthiş şeyler yazmış gazete. Onun için “Bu oyunu neden sevdiğimizi hatırlatan bir oyuncu” diye bahsetmiş.
78'inci sırada Arda'mız var. Ama Arda hakkındaki yazılanlarda ilginç bir vurgu var: “Listedeki tek Türk oyuncu…”
Biz futbol kariyerine hiç katkımız olmadığı halde sahipleniyoruz ama Avrupa'da kimse Mesut'u Türk saymıyor.
Yani milyonlarca Euro harcadığımız, yöneticilerinin kendilerini futbol tanrısı olarak gördüğü, hani stadyumlarda maç sonucunu beğenmediklerinde hakemleri kilitlediği ‘devvv' futbol sektörümüz ne yazık ki Edirne'yi geçince koca bir yalana dönüşüyor!
Belki de bu nedenle bizimkiler sürekli kavga çıkarıyor, minik birer derebeyi gibi dikkatleri futbol dışında her şeye çekmeye çalışıyorlar.
Çünkü ne yazık ki ortada dikkat çekecek, dünyaca başarılara imza atan bir Türk futbolu kalmadı!
Arda eğer zamanında risk alıp genç yaşında yurtdışı macerasına atılmasaydı bugün zor görürdü buraları.
İşte böyle zamanlarda tüm o spor sayfalarındaki rakip Türk takımlarına efelenme haberleri filan öylesine zavallı görünüyor ki gözüme.
Başka hiçbir sporun böyle maddi kaynağı yokken futbolumuzun böylesine gerilemesi mevcut sistemin silkelenip, sıfırlanıp, sil baştan bir düzen kurulmasını gerektiriyor. Ama köşeler öyle tutulmuş ki, futbol takımına yönetici olup bir anda politikacılardan bile daha önemli, starlardan bile daha meşhur olan adamlar o köşelerden ve bu ucuz şöhretten hayatta vazgeçmezler!

‘Mutfak ve İtiraflar'a ba-yıl-dım!

Ben pek öyle sirk insanı değildim. Çocukken aklımı kaçırırdım. O zamanlar Mersin'e İtalyan sirkleri gelirdi. En büyük hayalim sirkte yaşamaktı. Ama zaman geçti ve sirklerin hayvanlar için nasıl bir zulüm kaynağı olduğunu öğrendik. Sirk aşkımız da sona erdi.
Önceki akşam Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde müthiş bir akrobasi sirki izledim.
Ama gözünüzün önünde öyle Çin akrobasi sirkleri belirmesin. 7 Parmak isimli bu grup (Les 7 Doigts de la Main) sahneye kurduğu dev bir mutfakta hem yemek yapıyor hem de müthiş akrobasi gösterileri sunuyor. Mutfak sohbetlerini sevenler için de harika hikayeler anlatıyor.
Yaşamın tekdüzeliğinden sıkılanlara umut ve neşe aşılayan ‘Mutfak ve İtiraflar' adlı bu gösteri, İKSV organizasyonu ile 27 Aralık'a kadar izlenebilir.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more