Erdoğan’ın hesabına giren bürokrat

Hamza Kaçar, Maliye Başmüfettişi olarak görev yapıyordu. Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan TBMM kulisinde, “Deniz Baykal'ın İsviçre'deki bankalarda hesapları” dedi. Bir süre sonra gazeteci-yazar Emin Çölaşan'ın banka hesapları ve mal varlığı konusunda basına bilgi sızdırıldı.
Bu bilgilere ulaşılmadan önce altyapı oluşturuluyor. Maliye Bakanlığı ve Ankara Defterdarı Cemal Boyalı, “faiz gelirlerini vergilendireceğiz” iddiasıyla tüm banka ve özel finans kurumlarından kişilerin faiz gelirleriyle ilgili bilgi istedi. Boyalı, daha sonra Maliye Teftiş Kurulu Başkanı oldu.

YİNE YASİN EL KADI

Yasin El Kadı'nın Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın dostu olduğu biliniyor. Önceki hükümet döneminde başlatılan Yasin El Kadı soruşturması sürdürülüyordu. Teftiş Kurulu Başkanlığı'na getirilen Cemal Boyalı, ilk iş olarak Yasin El Kadı soruşturmasının AKP hükümeti aleyhine yapıldığını, hükümete zarar vermek için kasıtlı olarak incelemelerin sürdürüldüğünü öne sürdü. Yasin El Kadı soruşturmasını yürüten Maliye müfettişlerinin elinden soruşturmanın alınması yoluna gidildi.
Bu süreçte dönemin başbakanının, Genelkurmay başkanının, cumhurbaşkanının, CHP genel başkanının mal varlıklarının soruşturulduğu, elde edilen bilgilerin CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu ve Akif Hamzaçebi'ye, bazı gazetecilere verildiği, bunların da daha sonra soru önergelerine konu edildiği gündeme getirildi. İddia ise bu bilgileri Başmüfettiş Hamza Kaçar'ın verdiği yolundaydı.
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu ve Konya Milletvekili Atilla Kart o günlerde TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın ortağı olduğu BEM Dış Ticaret Limited Şirketi'nin Urla'daki bir gayrimenkulü çok düşük fiyatla aldıktan kısa süre sonra fahiş fiyatla sattığını açıkladı. Bu amaçla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında vergi incelemesi yapılması için Maliye Teftiş Kurulu'na ihbarda bulundular.

KAYITLARA GİREN GİRENE

İhbar üzerine Maliye Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı, açıklanan alım-satım bilgilerini gösteren Vergi Daireleri Otomasyon projesi (VEDOP) kayıtlarından Başmüfettiş Hamza Kaçar tarafından alınıp iki siyasetçiye verildiği iddiasıyla soruşturma açtı. Düzenlediği raporda, bu verilerin Kaçar tarafından alındığını, hükümeti yıpratmak amacıyla CHP'li iki milletvekiline verildiğini öne sürdü, Kaçar'ın memuriyetten çıkarılmasını, Kemal Kılıçdaroğlu ve Akif Hamzaçebi hakkında da “kişisel verileri yayma” suçundan fezleke düzenlenmesini istedi.
Ankara Cumhuriyet Savcılığı iddiaları araştırmak üzere 4 kişilik bilirkişi tayin etti. Bilirkişi Caner Kocamaz, Kemal Barış Erenbilge, Atilla Özgit ve Tuncer Kurugül'ün düzenlediği 4 Şubat 2008 tarihli raporda, “Söz konusu gazete haberlerinin yapıldığı 2006 yılı içerisinde 1.823 farklı kullanıcı tarafından 60 bin 52 kez sorgulama yapıldığı” tespitlerinde bulundu, sisteme de usulsüz giriş yapılmadığı, herkesin kendi kullanıcı adı ve şifresiyle girdiği, BEM Dış Ticaret hakkında da Hamza Kaçar'ın görevi kapsamında giriş yaptığı belirtildi.

O İSİM ŞİMDİ YÜKSELTİLDİ

Maliye Bakanı Unakıtan'ın oğlunun şirketinin kayıtlarına Teftiş Kurulu Başkanı Cemal Boyalı'nın da girdiği ve sorgulama yaptığı bilirkişi raporunda yer alıyor.
Daha ilginç olanı ise Soruşturma Komisyonu'nun o dönem “kıdemsiz üyesi” Mehmet Ali İslamoğlu, Unakıtan'ın oğlu Abdullah Unakıtan, Maliye Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Erdoğan'ın ABD'de kızına burs verdiği belirtilen Remzi Gür'ün ortağı olduğu Ramsey Giyim'in de kayıtlarına girdiği anlaşılıyor. Mehmet Ali İslamoğlu'nun da bugün Asya Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atandığını öğreniyoruz.

KAYITLARA GİRENLERE NE OLDU?

Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ndaki soruşturmanın sonucunu da merak etmişsinizdir. 2006 yılında başlayan soruşturma tam 8 yıl sonra sonuçlandı. Başmüfettiş Hamza Kaçar ile birlikte Vergi Dairesi Müdürleri Cemal Kartal, Ali Adanır, Saim Demirel ile Teftiş Kurulu Bilgi İşlem Sorumlusu Uğur Kayı'nın haklarında “kamu davası açılmasının ertelenmesine” karar verildi.
Peki, vergi kayıtlarına giren bin 823 Maliye personeli için ne yapıldı? Bunların çoğu hakkında ilgili cumhuriyet savcılıkları tarafından “takipsizlik” kararı verildi, bir kısmı yargılandı, beraat etti. Bazıları ise cezaya çarptırıldı, dosyaları şu anda temyiz aşamasında… İlginç olan farklı bir durum daha var: Kayıtlara girdiği bilirkişi raporuyla saptanan Maliye Bakanlığı üst düzey bürokratları, Gelirler Kontrolörü, Hesap Uzmanı, Vergi Denetmeni hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı. Cemal Boyalı'nın da Danıştay Üyeliği'ne seçildiğini öğreniyoruz.
Başbakanın, Genelkurmay başkanının, muhalefet liderlerinin ve bazı gazetecilerin VEDOP kayıtları üzerinden mal varlıklarını soruşturan, bunları bazı milletvekilleri ve gazetecilere verdiği iddiasıyla yürütülen bir soruşturmada, soruşturma komisyonunda yer alan kişiler kendilerini gizlediler. Hamza Kaçar'ı suçlayarak kamuoyuna suçlu gibi ilan ettiler. Görüldü ki asıl kayıtlara giren ve onları inceleyenler de kendileriymiş.

Loading...