Sözcü Plus Giriş
VAHE KILIÇARSLAN

Duygulu ve anlamlı bir gündeyiz

10 Mayıs 2015 Yazarlar

Değerli okuyucularım. Tüm annelerin Anneler Günü'nü kutlayarak bugünkü yazıma başlamak istiyorum. Önceki gün gelen haberle hepimiz derin üzüntü yaşayıp kala kaldık. Zeki Alasya'yı kaybettik, haberi hepimizi ağlattı. Oysa ki onun güldürmelerine, o babacan sevgi dolu yüz ifadesine o kadar alışmıştık ki… Hakikaten Zeki ağabey ülkemizin duayen oyuncularındandı. Yeri doldurulmaz efsane oyuncu Zeki Alasya ağabeyimiz son yolculuğuna bugün çıkıyor. Kendisine rahmet dilerken tüm ülkemizin başı sağolsun. Zeki ağabey mekanın cennet olsun. Bugün Anneler Günü olmasından dolayı dün akşam üstü bir araştırma yaptım; 20 yaş üstü bayan kategorisinde yani anneler hangi kanalı izliyor diye. Nisan ayının reytinglerine baktım; ilk iki sırada Fox ve Star TV'yi gördüm. Anneler en çok bu iki kanalı izlemişler. Hakikaten annelerin ne izledikleri çok önemli çünkü 9 ay karınlarında taşıdıkları yavrularını dünyaya getirdikden sonra annelerin düzgün yapımlara ve yayınlara doğru bir eğilimleri olduğunu reyting datalarindan görüyoruz. Reklamcılar için de çok önemli bir kategori olan (Families +20)'yi reklam şirketleri, tüketicinin hedef kitlesi olarak değerlendirebiliyor. Yani bolca alışveriş yapan kitle; onun için televizyon yöneticileri bu kitlenin izlenilir oranına çok dikkat ediyorlar.

*****

Sezonun son ayı olan mayısta ekranlarda rekabet müthiş derecede devam ediyor. Sevgili okuycularım bugün Star TV'de saat 11.15'te çok anlamlı bir sinema filmi var, ben en az iki kere izledim ve tekrar izleyeceğim. “Canım Kardeşim” adlı Tarık Akan ve Halit Akçatepe'nin başrollerinde oynadığı filmde ölümcül bir hastalığa yakalanan kardeşi hasta yatağında mutlu olsun diye Tarık Akan, kardeşinin istediği televizyonu maddi imkansızlıklardan dolayı alamayor ve başka bir yolla alıyor. “Canım Kardeşim” filmi gerçekten çok duygusal bir konunun işlendiği film olarak hafızalarımızda kalacaktır. Belki duygu yüklü bir yazı oluyor ama yine bugün ve bu hafta çok duygusal olayları bir arada yaşıyoruz.

******

13 Mayıs Soma maden faciasının 1'inci yıldönümündeyiz. Hakikaten orada çok büyük acılar var biliyorsunuz. Madenlerin çoğu kapalı, iş yok para yok… Programım doğrultusunda birkaç kez gidip şehit kardeşlerimizin evlerini yeniledik. Anneler Günü'nde Şehit Kader Yıldırım'ın annesinin evini baştan aşağı yenileyip dekore ettik. 301 canımızı kaybettiğimiz Soma'ya el uzatmamız lazım. İzmir'e 1 saat uzaklıkta olan ilçemize gidip madenci şehit yakınları ile kucaklaşıp onların dinmeyen acılarına merhem olmamız gerekiyor. Misafir olduğumuz bu dünyada yardım elimizi hepimiz birbirimize uzatalım. Sevgi ile kalın…

YAZARIN TÜM YAZILARI