Sözcü Plus Giriş
YILMAZ ÖZDİL

Canlı bomba

23 Temmuz 2015

30 Haziran 1996.
Tunceli.
Cumhuriyet meydanında bayrak töreni yapılacaktı.
Garnizon bandosu ve tören kıtası yerini almıştı.
İstiklal marşı okunacaktı.
Pazar günüydü.
Saat 17.30'du.
Bi tuhaflık vardı…
Normalde cıvıl cıvıl kalabalık olurdu.
O gün, etrafta kimse yoktu.
Tören alanı bomboştu.
Genç bir kız yaklaştı…
Yaz sıcağı olmasına rağmen, üzerinde mavi anorak mont vardı, karnı burnundaydı, dokuz aylık hamile gibi görünüyordu.

*

Bum!

*

Türkiye tarihinin ilk canlı bombasıydı.

*

Hamile mamile değildi.
Vücuduna TNT kalıpları ve beş adet el bombası bağlamıştı.

*

Astsubaylarımız Ali Alıç, Cafer Akıncı, Hakan Akyar, Önder Yağmur, erlerimiz Celal Hatıl, İbrahim Sever, Ahmet Yayman, Yusuf Yıldırım… Sekiz askerimiz şehit düştü. 29 askerimiz yaralandı.

*

Canlı bomba…
Zeynep Kınacı'ydı.
Kod adı Zilan'dı.
PKK'lıydı.

*

Malatya doğumluydu. 24 yaşındaydı. Malatya İnönü Üniversitesi rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünden mezun olmuştu. Malatya devlet hastanesinde röntgen teknisyeni olarak çalışmıştı. 1995'te örgütün dağ kadrosuna katılmış, Tunceli'nin Bezik ormanlarında eğitilmiş, bir sene sonra intihar bombacısı olmuştu.

*

Eylemden önce ses kaydı alınmıştı, eylemden sonra MED TV'de yayınlandı. “Halkımdan aldığım moral ve güçle, düşmanın üzerine yürüyeceğim. Partimiz PKK'ya, başkan Apo'ya, dağlarda savaşan yoldaşlarımıza bağlılığın gereği olarak eylemi gerçekleştireceğim. Tüm dünyaya haykırıyorum, duyun artık, gözünüzü açın” diyordu.

*

Örgüt tarafından “şehit” ilan edildi.
Adına türküler bestelendi.

*

Abdullah Öcalan o zamanlar Suriye'deydi.
BBC'ye röportaj verdi.
“Bu bir başlangıç” dedi.

*

İktidarda Refahyol hükümeti vardı, Necmettin Erbakan sadece iki gün önce başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Erbakan'a aracılarla veya mektupla mesaj göndereceğini belirten Öcalan, “eğer olumlu yanıt verilmezse, bu tür eylemleri yoğunlaştırırız” diye tehdit etti.

*

Arkası da geldi zaten…
Adana'da Sivas'ta Hakkari'de Diyarbakır'da Bingöl'de Van'da İstanbul'da Ankara'da, PKK'nın canlı bombaları patladı.

*

HADEP, DTP, BDP, HDP… Birbirinin peşi sıra açılıp kapanan partiler, ilk canlı bomba Zeynep Kınacı'yı asla unutmadı, adını yaşattı, “kahraman” yaptı.
Her sene 30 haziranda anma töreni düzenlendi.

*

Mesela, 2011 anmasında, BDP milletvekili Sebahat Tuncel konuştu, “Zilan yoldaşın sisteme karşı vücudunu bomba yapıp patlatmasını, kendi mücadelemiz olarak görmeliyiz. Şehitlerimizi anarken, onların yaşam idollerini kendimize yaşam idolü olarak görmeliyiz” dedi.

*

2004'ten beri, Almanya'da her sene, Uluslararası Zilan Kadın Festivali düzenleniyor. Geçen sene Tunceli'ye heykelini dikmeye çalıştılar. Bu sene Bitlis'te, Şehit Zilan Özgür Kadın Festivali düzenlendi.

*

Ve…

*

PKK'ya endeksli Kürt siyasetçiler tarafından yüceltilen, şehit mertebesine yükseltilen canlı bomba kavramı… Bumerang gibi döndü dolaştı, Kürt siyasi hareketi için mücadele veren gençlerimizi hedef aldı.

*

Apo ilk canlı bombayı Suriye'de çöreklenirken göndermişti.
Son canlı bombayı, Suriye'de çöreklenenler gönderdi.

*

TC karşıtları tarafından bi zamanlar özgürlükler coğrafyası olarak görülen Suriye toprakları… Bumerang gibi döndü dolaştı, TC karşıtlarının TC topraklarındaki özgürlüğüne saldırmaya başladı.

*

Terör, terördür.
Bumerang gibi döner vurur.
Ha PKK.
Ha IŞİD.
Canlı bombayı yüceltmek, insanlık suçudur.