Reklamsız Sözcü

1915 Olayları’nı ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarı Alman Parlamentosu’ndan geçti

Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan 1915 Olayları'nı 'Ermeni Soykırımı' olarak nitelendiren karar tasarısının görüşmeleri, bugün TSİ ile 11:23'te Alman Meclisi Bundestag'ta başladı. Söz alan tüm vekillerin benzer konuşmalar yaptığı görüşmelerin ardından yapılan oylamada, tasarı kabul edildi. Sadece Hıristiyan Birlik Partileri'nden bir milletvekili 'hayır' oyu kullandı. Bir milletvekili ise çekimser kaldı.

Sozcu.com.tr
android-time 10:43
1915 Olayları’nı ‘Ermeni Soykırımı’ olarak niteleyen tasarı Alman Parlamentosu’ndan geçti
Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan 1915 Olayları'nı 'Ermeni Soykırımı' olarak nitelendiren karar tasarısının görüşmeleri, bugün TSİ ile 11:23'te Alman Meclisi Bundestag'ta başladı. Söz alan tüm vekillerin benzer konuşmalar yaptığı görüşmelerin ardından yapılan oylamada, tasarı kabul edildi. Sadece Hıristiyan Birlik Partileri'nden bir milletvekili 'hayır' oyu kullandı. Bir milletvekili ise çekimser kaldı.

Oylamaya beklendiği üzere Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmadı. Oturumda hükümet sıralarının çoğu boş kaldı. Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier ve Sosyal Demokrat Parti lideri Sigmar Gabriel de oylamada bulunmadı.

Oylama öncesinde Parlamento’da temsil edilen partiler adına söz alan vekillerin konuşmaları 1 saat 15 dakika kadar sürdü.

Toplantıyı Türkiye adına Berlin Büyükelçiliği Müsteşar Yardımcısı Gül Özge Kaya takip etti.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, çağrılı olduğu Meclis’e gitmedi.

FOTO: REUTERS/ Görüşmeler sırasında Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir bir konuşma yaptı.

FOTO: REUTERS/ Görüşmeler sırasında Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir bir konuşma yaptı.

ÖZDEMİR: İLİŞKİLERE KATKI SAĞLAYACAK!

Sözcü Almanya Temsilcisi Ali Gülen‘in haberine göre; Yeşiller Partisi’nden Cem Özdemir, kürsüde yaptığı konuşmada, “Buradaki Ermenileri, Keldanileri, Pontuslu Rumları ve Türkleri selamlıyorum” dedi.

Konuşmasında Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in suikast sonucu öldürülmesine yer veren Özdemir, tasarının hazırlanmasında emeklerinin geçtiğini belirttiği Cumhurbaşkanı Gauck, Meclis Başkanı Lammert ve kiliselere teşekkür etti.

I. Dünya Savaşı'ndaki olaylar nedeniyle Alman yetkililerin o zamanki değerlendirmelerini okuyan Özdemir, bu kararın Türk-Ermeni ilişkilerine katkı sağlayacağını savundu. Aynı şekilde, günün birinde Balkanlar'da katletilen Müslümanlar ve Çerkeslere yapılan katliamların da ‘soykırım’ olarak kabul edilmesini umduğunu belirtti.

AMACIMIZ İLİŞKİLERİ BOZMAK DEĞİL

Meclis Başkanı Norbert Lammert oturumu açarken, önce tasarıyla ilgili bilgi verdi ve “Amacımız başka ülkelerle ilişkileri bozmak değildir. Bugünkü hükümeti de 101 yıl önceki olaylardan sorumlu tutamayız. Ancak bu tasarıyla ilgili çalışan bazı arkadaşlarımıza ölüm tehditleri geldi. Bu tür tehditler yüzünden Alman Meclisi'nin farklı çalışacağı beklenemez” dedi.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir'e, tasarının öncülüğünü yaptığı için tehditler geldiğini ima etti.

FOTO: REUTERS/ Bundestag'daki görüşmeleri Almanya'daki Ermeni toplumunun temsilcileri de takip etti.

FOTO: REUTERS/ Bundestag’daki görüşmeleri Almanya’daki Ermeni toplumunun temsilcileri de takip etti.

DEMOKRATİK EYLEMLERİ HAKLI BULUYORUZ AMA…

Ardından ilk sözü Sosyal Demokrat Parti'den Meclis Grup Başkanvekili Rolf Mützenich aldı. Mützenich, bu konunun ortak bir tasarı olarak Meclis’e gelmesinden duyduğu memnuniyeti anlattı. Mützenich, konunun Türkleri rahatsız etmesinden duyduğu rahatsızlığı, “Bu bir ceza davası dilekçesi değildir” şeklinde anlatttı ve şöyle devam etti:

“Bu tasarıya karşı olan demokratik eylemleri haklı buluyoruz. Ama Alman Meclisi de, kendi fikirleri doğrultusunda karar vermekte haklıdır. 2009'da Türk hükümeti ile Ermenistan arasında imzalanan Zürih Protokolü'nün iki ülkenin meclisleri tarafından onaylanması arzumuzdur. Ayrıca, Almanya'nın bu suça ortaklığı söz konusudur. Bu, geçmişte yaşanan Ermeni Soykırımı’nı anmakır. Yoksa Erdoğan'ı mahkûm etmek değildir.”

Mützenich, bu tasarının kabulünün demokratikleşmeye ve ilişkilere katkı sağlayacağını da savunarak, “Erdoğan ve AKP politik İslam’ı temsil ediyor. Erdoğan ve AKP'ye soruyorum. Bir gün çoğunluğu kaybederseniz, iktidarı bırakacak mısınız? Merkel'e son gezisinde, Erdoğan'a bazı demokratik değerleri hatırlattığı için müteşekkirim. Türkiye, ayrıca Almanya'da Nazi zulmünden kaçan Yahudileri kurtardı. Bunun için onlara teşekkür borçluyuz. Ama tarihinin karanlık bölümüyle de yüzleşmeli” diye konuştu.

Tasarının kabul edildiği açıklanır açıklanmaz, Parlamento'da görüşmeleri izleyen Almanyalı Ermeniler, Almanca "Teşekkürler" yazan pankartlar açtı. 

Tasarının kabul edildiği açıklanır açıklanmaz, Parlamento’da görüşmeleri izleyen Almanyalı Ermeniler, Almanca “Teşekkürler” yazan pankartlar açtı.

ALMANYA’NIN KATLİAMLARINI DA GÜNDEME GETİRELİM

Ardından Sol Parti adına Gregor Gysi söz aldı. Öncelikle, Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak niteleyen çeşitli ülkeleri sayan Gysi, “Sadece 1915-16 yıllarındaki Hıristiyan kurbanları değil, Almanya'nın Güney Afrika'da 1904-1908'de yaptığı katliamı da gündeme getirelim” dedi.

Türkiye'nin göçmenleri kabul etmesinin takdire şayan olduğunu belirten Gysi, ancak 100 yıl geçmesine rağmen, Türkiye'nin neden Ermeni olayları ile yüzleşmekten kaçındığını anlamadığını söyledi. Gysi, ayrıca Cem Özdemir'e tehditler gelmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

FOTO: REUTERS

FOTO: REUTERS

ALMAN MECLİSİ’NDEN GEÇEN TASARI NELERİ ÖNGÖRÜYOR?

Almanya'da koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefet partisi Yeşiller tarafından hazırlanan tasarı neleri içeriyor?

— Öncelikle tasarıda, Jön Türk hükümetinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Ermenileri neredeyse tamamen yok ettiği iddia ediliyor ve 1915 Olayları ‘soykırım' olarak nitelendiriliyor.

— Sadece Ermenilerin değil, Asuriler, Süryaniler ve Keldanilerin de soykırıma tabi tutulduğu öne sürülüyor.

— 1915 Olayları'nın Almanya'da okul, üniversite ve siyasi eğitim müfredatlarına konulması isteniyor.

— Bu kararla 1915'te yaşananların hem gelecek nesillere anlatılmasına hem de Almanya'da yaşayan Türk ve Ermeni kökenlilerin uyumuna katkı sağlayacağı belirtiliyor.

FOTO: REUTERS/ Görüşmelere katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Parlamento'daki sandalyesi boş kaldı.

FOTO: REUTERS/ Görüşmelere katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Parlamento’daki sandalyesi boş kaldı.

‘ALMANYA'NIN ROLÜ UTANÇ VERİCİ'

— Tasarıda Osmanlı İmparatorluğu'nun o zamanki askeri müttefiki Alman İmparatorluğu'nun rolü “utanç verici” olarak niteleniyor ve Alman Parlamentosu'nun bundan büyük üzüntü duyduğu vurgulanıyor.

— Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Alman diplomatların Ermenilerin sistematik tehciri ve kıyımı üzerine çok net bilgiler gönderdikleri iddia ediliyor.

— Tasarıda, “Alman İmparatorluğu bu insanlık suçunu durdurmayı denemedi. Alman İmparatorluğu bu olaylarda bir suç ortaklığı taşıyor. Alman Parlamentosu Almanya'nın özel tarihi sorumluluğunu kabul ediyor” ifadesi yer alıyor.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:4102.06.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more