Sözcü Plus Giriş

Juncker: Erdoğan anlaşmayı engellerse, Türklere nedenini anlatır

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında varılan ve AB'ye vizesiz seyahatin önünü açan anlaşmasının yürürlüğe girmemesinin tek nedeni, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'e göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan...  Juncker, "Şu anda Türkler AB'ye vizesiz giremiyorsa, bunun nedeni şartların tamamlanmaması. Eğer Erdoğan anlaşmayı bozarsa, Türk halkına da neden Avrupa'ya gidemediklerini açıklamalı" dedi.

Ali GÜLEN
Güncellenme: 13:52, 22/06/2016
Juncker: Erdoğan anlaşmayı engellerse, Türklere nedenini anlatır

AB'ye vizesiz seyahatin gerçekleşmemesinin nedeninin 72 şartın tümünün yerine getirilmemesi olduğunu belirten Juncker, “72 şart yerine getirilirse, AB'nin vizesiz seyahati engellemek için bir nedeni kalmaz” dedi.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine konuşan Juncker, şunları söyledi: “Biz bu anlaşmayı, AB ve Türkiye olarak birlikte yaptık. Şartları da birlikte kararlaştırdık. Eğer Erdoğan ciddi şekilde bu anlaşmayı bozmayı ya da bir şekilde kırmayı denerse, o zaman Türklere, neden AB'ye vizesiz seyahat edemeyeceklerini de açıklamak zorunda kalacaktır.”

Yunanistan'dan göçmenlerin geri kabulüyle ilgili Ankara'nın tavrının değişeceğine pek ihtimal vermediğini belirten Juncker, “Türkiye ile yapılan anlaşma bağlayıcıdır. Şu anda yürüyor. Ortada da yürümemesi için şu anda bir neden görünmüyor” dedi.

Yayınlanma Tarihi:13:34,