Sözcü Plus Giriş

ABD basını: New York saldırganı yakalandı

New York'ta Cumartesi gecesi düzenlenen bombalı saldırının zanlısı Ahmad Khan Rahami'nin New Jersey eyaletindeki silahlı çatışma ardından yakalandığı belirtildi.

Güncellenme: 00:00, 20/09/2016
ABD basını: New York saldırganı yakalandı

ABD polisi sabah saatlerinde, saldırıyı düzenlediğinden şüphelenilen Afganistan asıllı ABD vatandaşı Ahmad Khan Rahami’nin arandığını açıklamış ve 28 yaşındaki zanlının fotoğrafını yayınlamıştı.

ABD basını Rahami’nin, New York yakınlarındaki New Jersey’deki Linden’de polislerle girdiği silahlı çaıtşma sonucunda yaralandığını ve gözaltına alındığını duyurdu. Rahami’nin bir sedyede ambulansa bindirilirkenki görüntüleri yayınlandı.

newyorksaldirgani
Bu sabah erken saatlerde de Linden’de bir tren istasyonu yakınlarında bulunan şüpheli bir çantanın içinde bomba düzeneği tespit edilmiş ve düzenek, robot yardımıyla etkisiz hale getirilmeye çalışılırken patlamıştı. Rahami’nin bu olayla ilgisinin olup olmadığı bilinmiyor. Zanlının New Jersey’nin Elizabeth kentindeki evinde polis arama yapıyor.

DÜDÜKLÜ TENCEREDEN PATLAYICI DÜZENEK

Chelsea semtinde Cumartesi gecesi yaşanan patlamada 29 kişi yaralanmıştı. Yaralanmaların çoğu kırılan camlar ve enkaz nedeniyle vücutta oluşan kesikler ve yaralardan kaynaklandı. ABD medyası Chelsea semtindeki saldırıda, şarapnel parçalarıyla dolu bir düdüklü tencerenin patlayıcı olarak kullanıldığını duyurmuştu. Polis patlamanın hemen ardından, Chelsea’deki ikinci bir noktada kablolara ve cep telefonuna bağlı bir düdüklü tencere bulmuştu.

New York Valisi Andrew Cuomo, patlamanın “bir terör eylemi olduğunu ancak herhangi bir uluslararası terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını” söylemişti. Chelsea, Manhattan’ın barları ve restoranlarıyla ünlü en kalabalık semtlerinden biri.

Patlamanın ardından New York’ta, toplu taşım noktalarına da 1000 takviye güvenlik görevlisi konuşlandırıldı.

BBC

Yayınlanma Tarihi:19:48,