ABD Hazine Bakanı: Türkiye’de darbe girişimi oldu, Yunanistan’ın borcunu hafifletelim

Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi Yunanistan'a yaradı. ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Türkiye'deki darbe girişimine atıf yaparak, "Türkiye'de yaşanan karışıklık, komşusu olan Yunanistan'daki mali sıkıntıların çözülmesini daha da önemli kıldı" dedi.

ABD Hazine Bakanı: Türkiye’de darbe girişimi oldu, Yunanistan’ın borcunu hafifletelim

Lew, Financial Times’a verdiği özel mülakatta, Yunanistan’ın coğrafi olarak kritik bir bölgede bulunduğuna dikkat çekerek, “Yunanistan’ın mali geleceğini güçlendirmek için doğru zaman” diye konuştu.

Yunanistan’a yapacağı ziyaretten hemen önce konuşan Lew, Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçişinde “öncü bir rol oynadığını” belirttiği Yuninastan’ın jeopolitik önemine dikkat çekti.

Yunan liderlere de borç yapılandırma programı çerçevesinde reformları uygulamada daha proaktif olmaları çağrısında bulunan Lew sözlerine şunları ekledi:

“Bölgede yaşanan son çalkantının, borç yardımı tartışmalarında Yunanistan’a yönelik iklimi değiştirmesini umuyorum. Zira yapılması gereken şey bu ve jeopolitik önemi düşünüldüğünde Yunanistan’ın mali durumu güçlendirmek için doğru zaman.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...