Sözcü Plus Giriş

ABD Putin`i ilk kez doğrudan yolsuzlukla suçladı: Putin yolsuzluğa bulaştı

ABD Putin`i ilk kez doğrudan yolsuzlukla suçladı: Putin yolsuzluğa bulaştı

Güncellenme: 02:50, 26/01/2016
ABD Putin`i ilk kez doğrudan yolsuzlukla suçladı: Putin yolsuzluğa bulaştı

DHA DIŞ HABER – AMERİKAN yönetimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin`i ilk kez doğrudan “yolsuzluğa bulaşmakla" suçladı. ABD Hazine Bakanlığı`nın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Putin`i doğrudan hedef alarak, Kremlin`deki yolsuzluk zincirinin içinde Rus liderin de yer aldığını açıkladı.

Dün akşam BBC`de yayınlanan Panorama programında konuşan Szubin, Putin`i kastederek, “Onun kendi dostlarını, yakın müttefiklerini nasıl zengin yaptığını ve dost görmediği ve devlet varlıklarına sahip olmayan kişileri nasıl marjinalleştirdiğini gördük. Rusya`nın enerji zenginlikleri veya diğer devlet sözleşmeleri olsun, bunu ona hizmet edenlere veriyor ve hizmet etmeyenleri uzak tutuyor. Benim için bu bir yolsuzluk" dedi.

Amerikan yönetimi 2014 yılında Putin`in yakın çevresindeki birçok ismi yolsuzlukla suçlayarak ambargo kararı almış ve Putin`in enerji sektöründe gizli yatırımları olduğunu ileri sürmüştü. Ancak Washinton, Putin`i doğrudan yolsuzlukla suçlamaktan kaçınmıştı.

Szubin, Putin`in zenginliğinin 40 milyar doları bulduğu yolundaki 2007 tarihli gizli bir CIA raporunu soran BBC muhabirinin sorusunu yanıtsız bırakırken, Rus liderin epeyce yüklü bir gizli serveti olduğunu ise doğrulayarak şöyle dedi:

“Yıllık 110 bin dolar gibi bir maaşı olduğu sanılıyor. Bu onun servetini açıklamıyor. Uzun zamandır gerçek servetini ustalıkla gizlemeyi başarıyor"

Kremlin ise Washington`dan gelen açıklamaya anında karşılık verdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Tüm bu suçlamalara yanıt vermemiz gerekmez, çünkü hepsi tamamen uydurma" dedi.
DHA