ABD: Türkiye’ye saldıracaktı, öldürdük

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD'in Suriye'deki kalesi olan Rakka'yı terör örgütünden kurtarma operasyonunun gelecek haftalarda başlayacağını söyledi ve IŞİD'in Türkiye'ye saldırı hazırlığındaki bir militanını öldürdüklerini açıkladı.

ABD: Türkiye’ye saldıracaktı, öldürdük

Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, “Irak’ın Musul, Suriye’nin de Rakka kentlerinde düzenlenen operasyonların çakışmasının askeri kaynak yönünden sorun çıkarıp çıkarmayacağı’ sorusunu yanıtladı:

“Aynı zamanlara denk gelebileceklerinin farkındayız, bunu öngörüyorduk zaten. Planımıza göre bu yalnızca ABD’nin planı değil, koalisyonun planı, yeterince kaynağımız var.”

Carter, Paris’te IŞİD’e karşı mücadele eden ülkelerin savunma bakanları ile gerçekleştirilen toplantının, savaş uçağı, tank gibi araçların koordine edilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

IŞİD’e karşı savaşı kazanacaklarını, bunu her zaman dile getirdiklerini belirten Carter, Rakka Operasyonu’nun haftalar içinde başlayacağını söyledi.

Carter, “Bu konuda daha açık olamam. Ne yaptığımızı biliyoruz, her zaman olduğu gibi, güçlerimizi pozisyonlandırıyoruz, bunun için bir planımız ve programımız var. Bu planı uygulayacağız. Güçlerimizi, Rakka’yı IŞİD’den kurtarmak için bir araya getirmemiz ve yerleştirmemiz birkaç hafta sürer'” diye konuştu.

Carter, “Operasyonun gelecek haftalar içinde olacağını düşünüyorum ama çok uzak değil” dedi.

MUSUL’DA GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI

Ashton Carter, bir soru üzerine Musul operasyonu konusunda, Irak’ın egemenliği ve Türkiye’nin koalisyondaki rolünü içeren temel ilkelerde bütün tarafların görüş birliğine vardıklarını söyledi.

Carter, “Şimdi bunun uygulanabilirliği üzerinde çalışıyoruz. Bunları, çok profesyonelce tartışıyoruz. Yalnızca ben ve savunma bakanları arasında değil, paylaşılan ilkeleri yansıtacak uygulanabilirlik konusunda, askerler arasında da görüşmeler yapılıyor” dedi.

‘TÜRKİYE’YE SALDIRI HAZIRLIĞI YAPAN IŞİD MİLİTANINI ÖLDÜRDÜK’

IŞİD’in mutlaka yenilmesi ve yok edilmesinin de koalisyon güçlerinin ortak temel ilkelerinden birisi olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı Carter, örgütün bütün ülkeler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Carter, “Unutmayın, Türkiye IŞİD tarafından hem saldırıya uğradı hem de tehdit edildi. Kısa süre önce, Türkiye’de terör saldırısı planı yaptığını bildiğimiz birini öldürdük, bu kişiyi ortadan kaldırdık. Evet bunu yaptık, açıkçası yine yaparız” diye konuştu.

Carter, Türkiye’ye saldırı hazırlığında olan IŞİD üyesinin, savaş alanında öldürüldüğünü belirtti ancak bunun Irak’ta mı Suriye’de mi olduğuna ilişkin açıklık getirmedi.

Carter, “Türkiye’nin Rakka Operasyonu’na askeri olarak katılması koalisyon için iyi olur mu” sorusunu da şöyle yanıtladı:

“Türkiye ile işbirliği yapabileceğimiz bir noktaya varmaya çalışıyoruz. Unutmayın, Türk ordusu ile Suriye’de zaten geniş çaplı olarak çalışıyoruz. Bunun Dabık’ın geri alınmasında çok belirgin katkısı da oldu. Bu bizim, Türkiye’nin ve yerel güçlerin katkısıyla başarıldı. Türkiye ile Rakka konusunda nasıl çalışabileceğimizin olanaklarını tartışıyoruz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...