Sözcü Plus Giriş

ABD ve Rusya Suriye’de ateşkes konusunda anlaşamadı

ABD ve Rusya, Suriye'de kısa süren ateşkesin yeniden canlandırılması konusunda anlaşmaya varamazken, Birleşmiş Milletler'in Suriye arabulucusu bu konuda dün yapılan görüşmeleri "uzun, acı verici, zor ve hayal kırıcı" olarak tanımladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:05, 23/09/2016
ABD ve Rusya Suriye’de ateşkes konusunda anlaşamadı

ABD, Rusya ve diğer büyük ülkelerin de dahil olduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu, dünya liderlerinin New York’ta yıllık BM toplantısı için bir araya geldiği zirvede toplanırken, Suriye ordusu Halep’in doğusunda isyancıların elinde bulunan bölgeye yeni bir askeri harekat yapacağını duyurdu.

Suriye ordusunun yeni saldırı açıklamalarına dair endişeli olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “Ruslarla fikir alış verişi yaptık ve bu düşünceler üzerinde yarın görüşmeyi planlıyoruz” dedi.
Rusya ve ABD 9 Eylül’de Suriye’deki barış sürecini yeniden canlandırmak anlaşmaya varmışlardı. Bu kapsamda ülke genelinde bir ateşkes, insani yardıma daha iyi erişim ile El Kaide bağlantılı ve yasaklanmış İslamcı gruplara karşı ortak askeri harekat ihtimali yer alıyordu.

DE MISTURA: UZUN ACI VERİCİ BİR TOPLANTIYDI

Ancak bu anlaşmadan bir hafta sonra bir yardım konvoyuna yönelik saldırıda 20 kişinin ölmesinin ardından ateşkes de çöktü.

BM Suriye arabulucusu Staffan de Mistura, gazetecilere yaptığı açıklamada, “İyi haber Rusya ve ABD’nin ateşkesin yenilenmesi için yoğun bir şekilde çalışma konusunda anlaşmış oldukları. Uzun, acı verici, zor ve hayal kırıklığı yaratan bir toplantıydı” dedi.

Yayınlanma Tarihi:09:18,