ABD Savunma Bakanı Carter: Türkiye ve Irak prensipte anlaştı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter dün Türkiye'deydi. Yoğun görüşme trafiğinin ardından Carter önemli bir açıklama yaparak, "Musul operasyonu kapsamında Türkiye ve Irak prensipte anlaştı" dedi. BBC'ye konuşan Iraklı bir hükümet yetkilisi ise Savunma Bakanı'nın bu açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Carter: Türkiye ve Irak prensipte anlaştı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Ankara’daki resmi temaslarının ardından gazetecilere, Türkiye’nin, Irak’ın Musul kentinin IŞİD’ten kurtarılması operasyonuna katılması konusunda prensipte anlaşıldığını açıkladı. Carter, şunları söyledi:

“Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki Musul’un, terör örgütü IŞİD’ten kurtarılmasında rol alması gerekiyor. Ancak bu konuyla ilgili son karar Irak yönetiminin. Yaptığımız konuşmalara dayanarak, eminim ki bu uygulanabilirlikleri tüm tarafların hassasiyetlerine özen gösterecek şekilde etraflıca ele alabileceğiz. Irak, Türkiye’nin, IŞİD karşıtı koalisyonun bir üyesi olduğunun ve Irak’taki IŞİD’le mücadele operasyonlarında rol alacağının farkında. Ayrıca, Türkiye, Musul bölgesine komşu olması nedeniyle Musul’daki operasyonun nihai sonucuyla ilgileniyor.”

Iraklı yetkili: Anlaşma yok

Iraklı bir hükümet yetkilisi, Ashton Carter’ın “Türkiye ve Irak Musul konusunda prensipte anlaştı” açıklamasının doğru olmadığını söyledi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla BBC’ye konuşan yetkili, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılmasını istemediklerini belirtti.

Yetkili, anlaşma iddiasının doğru olmadığını ve ‘Musul’un özgürleştirilmesinde Türkiye’ye bir rol düşmediğini’ belirerek, “Türkiye’den beklediğimiz IŞİD terörüne karşı savaşta Irak’ın yanında durması, Irak’ın egemenliğini ihlal etmemesi, komşuluk bağlarına saygı göstermesi ve Musul veya başka bir yerdeki Irak halkının birliğini tehdit etmemesidir” dedi.

 

ANKARA’DA YOĞUN GÖRÜŞME TRAFİĞİ

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın Ankara temaslarında Irak ve Suriye’deki gelişmelerle IŞİD’e karşı mücadele öne çıktı. İlk olarak Türk mevkidaşı Fikri Işık ile bir araya gelen Carter, Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki gelişmelerle ilgilenmesinin anlaşılır olduğunu ve sınır güvenliği için aldığı önlemleri desteklediklerini belirterek, “Türkiye’nin IŞİD’e karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz. Türkiye ile bazen görüş ayrılıklarımız olabilse de prensiplerde daima mutabıkız” diye konuştu.

İLGİLİ HABERABD Savunma Bakanı Ankara'ya geldiABD Savunma Bakanı Ankara’ya geldi

IŞİD’in özel önem verdiği Dabık’ın Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerince kurtarılmasını tebrik eden Carter, “Bütün dünya bunun için müteşekkirdir” dedi.

Carter, Milli Savunma Bakanı Işık’ın ardından Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Amerikan Savunma Bakanı, Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında sarayda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Basına kapalı olarak yapılan görüşme yaklaşık 30 dakika sürdü.

cartererdogan

YILDIRIM: PYD KONUSUNDA TEMİNAT VERİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım dün Afyonkarahisar’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Carter ile görüşmelerinde PYD konusunu da ele aldıklarını belirterek, “ABD’nin bu konuda sözü var. Sözünün de arkasında olduğunu ABD Savunma Bakanı teyit etti ve Menbiç’te hiçbir YPG/PYD unsuru kalmayacak. Bunun teminatını tekrar verdiler. Bizim için PKK neyse PYD ve YPG de aynıdır, bunlar da terör örgütüdür. Bunlara maalesef silah verilmesi, DEAŞ’a karşı Amerika tarafından kullanılması büyük bir yanlıştır. Bunu kendilerine açıkça söyledik” dedi.

Başbakan Yıldırım, Irak ve Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak da “Terör örgütleriyle yapılan mücadelede kimin ne dediğinin önemi yok. Kimsenin toprağında, yerinde yurdunda gözümüz yok. Kendi ülkemizin güvenliği her şeyin üstünde gelir” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da Carter’ın açıklamalarına ilişkin olarak “Sözlerin uygulamada da görülmesini istiyoruz. ABD’nin bu noktaya gelmesi olumlu bir gelişme. Musul operasyonunda Türkiye sahada olacak” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...