ABD’den flaş Türkiye açıklaması

ABD, YPG'nin Rakka'daki rolüyle ilgili Türkiye ile görüşme yaptıklarını açıkladı.

ABD’den flaş Türkiye açıklaması

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend, Kürt güçlerin Rakka operasyonuna katılımı konusunda Türkiye'yle görüşmeleri sürdürdüklerini söyledi.

ABD'nin Rakka'yı IŞİD'den özgürleştirmek için düzenlenecek operasyona daha çok yerel Suriyeli gücün katılmasını planladığını ifade eden Townsend, YPG'nin de bileşenlerinden biri olduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin operasyonda yer alacağını aktardı. Townsend, “Yakın gelecekte muktedir olacak tek güç, YPG'nin belirgin bir bölümünü oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri” ifadelerini kullandı.

Sputnik’te yer alana habere göre, Kürt güçlerin operasyona katılımı konusunda Türkiye'yle görüşmelerin devam ettiğini kaydeden ABD'li general, “Müzakerelerde bulunuyoruz, plan yapıyoruz ve Türkiye'yle görüşmeler yapıyoruz. Bunu adım adım götüreceğiz” diye konuştu.

Rakka'yı terör örgütünden geri almanın Musul'dan daha uzun süreceğini ifade eden Townsend, operasyonun yakın zamanda başlayabileceğini belirterek, “Yeterli sayıda yerel gücün Rakka operasyonu için uygun olduğuna inanıyorum. Yine de, daha fazla yerel gücü operasyona katmak ve onları eğitmek yönünde bir planımız var” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...