Sözcü Plus Giriş

ABD’den Türkiye’deki askeri ve diplomatik personeli için kritik düzenleme

ABD, Türkiye'de gittikçe kötüleşen güvenlik şartlarını yansıtan bir kararla "Türkiye'ye giden askeri ve sivil personelinin ailelerinin kendilerine eşlik etmesini daimi olarak yasaklama" yönünde adım atmaya hazırlanıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:24, 30/06/2016
ABD’den Türkiye’deki askeri ve diplomatik personeli için kritik düzenleme

Obama yönetimi Mart ayında ABD askeri ve diplomatik personelinin ailelerinin İncirlik Hava Üssü’nden ayrılması talimatını verirken, o dönemde bu çağrının geçici olduğu
belirtilmişti. Çağrıdan Türkiye’nin güneyinde bulunan ABD askeri personeli ile ilişkili 670 aile üyesi etkilenirken, İstanbul ve Ankara’da bulunan 100 kişinin ülkede kalmasına ise izin verildi.

Kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre; ABD, İncirlik Hava Üssü ve Türkiye’deki diğer tüm bölgelere gidecek olan ABD’li askeri ve sivil personelin “eşlik edilmeden” gitmesini öngören bir düzenleme hazırlıyor. Kaynaklar düzenlemenin Salı günü Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırıdan önce hazırlandığını belirtti.

Kaynaklardan bir tanesi, “Bu değişiklik Türkiye genelinde kötüleşen güvenlik şartlarını yansıtıyor” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından onaylanması gereken değişiklik, ABD’li personelin Türkiye’deki görev süresinin iki yıldan bir yıla indirilmesi ve askerlerin ailelerini getirememesi anlamına geliyor.

ABD’nin Türkiye’de yaklaşık 2 bin 200 sivil ve askeri hizmet görevlisi bulunurken, bunlardan 1,500 tanesi İncirlik’te.

Yayınlanma Tarihi:08:49,