Sözcü Plus Giriş

ABD’nin konuştuğu New York bombacısının davası Bharara’ya emanet

New York’taki bombalı saldırının zanlısı Ahmad Khan Rahami’yle ilgili terör soruşturmasını Reza Zarrab davasının savcısı Preet Bharara yürütecek.

Sozcu.com.tr
13:45 -
ABD’nin konuştuğu New York bombacısının davası Bharara’ya emanet

Bharara, New York ve New Jersey'de, hafta sonu meydana gelen patlamaların şüphelisi Ahmad Khan Rahami'nin, yaralı olarak yakalanmasının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Bharara, soruşturmanın Rahami'nin, New Jersey'de, yakalandığı kentte başlatılacağını, ön iddianamenin ardından kendisi ile ilgili suçlamaların belirleneceğini söyledi.

Preet Bharara, soruşturmayı New Jersey federal savcılarıyla birlikte eşgüdüm içerisinde sürdüreceklerini, New York'taki patlamayla ilgili derin bir soruşturma başlatacaklarını söyledi. Bharara, Rahami'nin Manhattan'da federal yargının karşısına çıkacağına işaret etti.

Bharara'nın, Rahami'nin beş ayrı suçtan Manhattan'da yargılanması için federal dava açmaya hazırlandığı iddia edildi.

POLİSLERLE GİRDİĞİ ÇATIŞMADA YAKALANDI

Ahmad Khan Rahami, New Jersey eyaletinin Linden kentinde güvenlik güçleriyle girdiği çatışma sonrasında yaralı olarak yakalandı. Rahami, ambulansla hastaneye götürüldü.

rahami8
Çatışmada, Rahami'nin silahından çıkan kurşunlarla iki polis memuru da yaralandı.

FBI, sabah saatlerinde Rahami için yakalama emri çıkartmış ve fotoğrafını yayınlamıştı. Rahami'nin, silahlı ve çok tehlikeli olduğu açıklanmıştı.

Yetkililer, Rahami'nin New York ve New Jersey'deki patlamaları cep telefonundan yönettiğini açıkladı.

TAVUK RESTORANI İŞLETİYORDU

ABD'ye göçmen olarak yerleşen Afgan asıllı bir göçmen ailenin çocuğu olan Rahami, New Jersey eyaletinin Elizabeth kentinde yaşıyor ve ailesi, kentin Elmora Caddesi'ndeki evlerinin altında bulunan bir tavuk restoranı işletiyordu.

rahami6Restorandan akşamları gelen gürültü nedeniyle komşuları şikayette bulununca belediye tarafından zorunlu olarak akşamları erken kapatmaları yönünde karar alındı. Semtte görevli bir polis memuruyla kavga eden Rahami'nin erkek kardeşi bu olayın ardından Afganistan'a geri döndü.

BABASI ETNİK AYRIMCILIK İDDİASIYLA DAVA AÇMIŞ

Rahami'nin, babası Elizabeth belediyesini ailesine etnik ayrımcılık ve baskı uyguladığı için dava etti.

rahami213

“NEW JERSEY’DEKİ BOMBA DÜZENEĞİNDE PARMAĞI VAR”

New Jersey, eyalet polisi, Rahami'nin, dün gece Elizabeth kentinde bulunan beş ayrı bomba düzeneği ile Seaside Park kentinde bir koşu öncesi patlayan düzenekle ilgili olarak da sorgulanacağını açıkladı.

Rahami'nin, olayın şüphelisi olarak yakalandığı New York'un Chelsea semtindeki patlamada 29 kişi yaralanmıştı.

Patlamanın olduğu caddenin bir kaç sokak ötesinde de başka bir bomba düzeneği bulunmuştu.

rahami7
Bomba uzmanlarının incelediği düzeneklerde çok sayıda şarapnel parçasının bulundu tespit edilmiş. Bombanın yapımında kuvvetli patlayıcılar kullanıldığı, katliam yapmak için güçlendirildiği belirlenmişti.

Yetkililer, Rahami'nin uluslararası bağlantısını araştırıyor.

New York ve New Jersey'de uyuyan bir hücrenin harekete geçme ihtimali de titizlikle araştırılıyor.

Rahami'nin, bireysel olarak bu saldırıları düzenleme ihtimali de güvenlik güçleri tarafından değerlendiriliyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more