Afganistan doğruladı: Taliban lideri öldürüldü

Afgan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, ABD'nin Pakistan'da düzenlediği hava saldırısında, Taliban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'un öldürüldüğünü duyurdu.

Afganistan doğruladı: Taliban lideri öldürüldü

Afgan İcra Kurulu Başkanı Abdullah Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Pakistan’ın batısındaki Belucistan eyaletinin Dalbandin şehrinde Taliban lideri Mansur’un arabasının vurulduğunu bildirdi. Abdullah ayrıca, “Taliban lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur dün 04.30 sıralarında Pakistan’da yapılan bir hava saldırısında öldürüldü.” açıklamasında bulundu.

Afganistan Ulusal Emniyet Müdürlüğü de Mansur’un öldüğünü doğrularken ABD’li yetkililer veya Taliban’dan konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook yaptığı yazılı açıklamada, Mansur’un Taliban liderlerinin Afgan hükümetiyle barış görüşmeleri yapmalarını yasakladığını ve Taliban ile Afganistan arasında uzlaşıya engel teşkil ettiğini duyurmuştu. Taliban lideri Mansur’un ayrıca, ülkede on binlerce sivil ve güvenlik mensubunun öldürülmesinden sorumlu olduğu belirtilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...