Alman halkından Merkel’e: Erdoğan’a boyun eğme

Almanya'da Stern dergisi ve RTL televizyonunun yaptığı ankete göre Alman halkının üçte ikisi Başbakan Angela Merkel'in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a boyun eğmemesi gerektiğini düşünüyor.

Alman halkından Merkel’e: Erdoğan’a boyun eğme

Alman halkının büyük çoğunluğu Merkel’in Erdoğan’a karşı durması ve mülteci anlaşmasını tehlikeye soksa bile isteklerine karşı gelmesi gerektiğini düşünüyor.

Salı günü yayınlanan ankete cevap veren Almanların yüzde 77’si Merkel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkması yönünde görüş bildirdi.

Aynı ankete göre Merkel ve partisi Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) 2013’teki genel seçimlere göre yüzde 8.5 oranında kan kaybetmiş durumda.

Merkel, Türklere vizesiz Avrupa uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini savunsa da Türkiye’nin öncelikle terör yasasınında değişiklik yapması ve Avrupa’nın şart koştuğu 72 maddenin tamamının eksiksiz yerine getirilmesi gerektiği konusunda ısrarcı davranıyor.

VİZE YOKSA ANLAŞMA DA YOK

Erdoğan ise dün bu konuda yaptığı bir açıklamada, konuyu ” vize yoksa anlaşma da yok” noktasına getirdi. Erdoğan, Dünya İnsani Zirvesi’nde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile düzenlediği ortak basın toplantısında AB’nin, Türkiye’ye 3 milyar euroluk yardım göndereceği ve vize muafiyetine ilişkin bir soruya, “1 Haziran itibariyle geri kabul anlaşmasına yönelik bir adım vardı. 30 Haziran itibariyle de vize noktasındaki adım atılacaktı. Şu anda bu konuyla ilgili olarak arkadaşlarımız görüşmeleri yapacaklar. Görüşmelerde netice alındı, alındı. Alınmadığı takdirde, kusura bakmasınlar, bu Türkiye Cumhuriyeti’nin Parlamentosu’ndan Geri Kabul Anlaşması’na yönelik adım atılmasıyla ilgili karar geçmez. Bize ikide bir kriter dayatmasınlar. Burası Türkiye…” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...