Almanya siyasetçi: İncirlik ziyareti talebime cevap verilmedi

Almanya ile Türkiye arasında yeni bir İncirlik krizi yaşanabilir. Zira Alman Sol Parti Dış Politika Sözcüsü Jan van Aken, İncirlik’te konuşlu Alman askerlerini ziyaret etmek istediğini ancak başvurusuna yanıt alamadığını söyledi.

Almanya siyasetçi: İncirlik ziyareti talebime cevap verilmedi

Welt am Sonntag gazetesine konuşan Jan van Aken, 12 Ekim tarihinde Dışişlerine müracaatta bulunmasına rağmen, Türk makamlarından şu ana kadar olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmediğini söyledi.

Alman Tornado keşif uçaklarının elde ettiği bulguların Kürt gruplara karşı kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek istediğini kaydeden Aken, kendisinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin çıkmaması durumunda, Alman askerlerinin IŞİD'e karşı görev almasını düzenleyen tezkerenin uzatılmasının zor olacağını öne sürdü.

YEŞİLLERDEN DESTEK

Jan van Aken'e Yeşiller Partisi Savunma Politikaları Sözcüsü Agnieszka Brugger de destek verdi. Gazeteye konuşan Brugger, “Tabi ki bizim savunma ve güvenlik politikalarıyla ilgili milletvekillerimizin tezkere öncesinde durumu yerinde görme imkanı olmalı” dedi. Brugger, geçtiğimiz günlerde İncirlik'i ziyaret eden Alman Parlamentosu Savunma Komisyonu Üyelerinin ziyaretinin bir istisna olarak kalmasının kabul edilemeyeceğini de söyledi.

Alman Parlamentosu'nun 2 Haziran'da 1915 Olayları’nı soykırım olarak nitelendirmesi Türkiye'nin tepkisini çekmişti. Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izin verilmemesi de bu kararıyla ilişkilendirilmişti.

Ziyarete, Alman Hükümetinin kararın hukuki bağlayıcılığı olmadığı yönündeki açıklaması sonrasında izin çıkmıştı. Federal Savunma Komisyonu üyeleri Ekim ayı başında İncirlik'te incelemelerde bulunmuştu.

Almanya'nın İncirlik Üssü'nde uluslararası koalisyona IŞİD'e karşı destek vermek amacıyla gönderdiği 6 adet Tornado keşif uçağı ve 250 dolayında askeri bulunuyor. Askerlerin görev süresini düzenleyen teskere yıl sonunda doluyor. Alman Federal Parlamentosu'nun Kasım ayı ortalarında tezkereyi görüşmesi bekleniyor.

(DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...