Sözcü Plus Giriş

4 Eylül'de yapılan Mecklenburg Vorpommern eyalet parlamentosu seçimlerinde 20.8, 18 Eylül'deki Berlin seçimlerinde ise yüzde 14.2 oy alan AfD, son kamuoyu yoklamalarına göre Almanya çapında da oylarını artırdı.

Kamu kanalı ARD için yapılan Almanya'nın trendi araştırmasına göre, Eylül başında yüzde 14 seviyesinde görünen AfD'nin oy oranı, bu pazar günü seçim olsa yüzde 16 olacak.

BÜYÜK KOALİSYON ERİYOR

AfD'nin yükselişine karşın Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve CDU’nun Bavyera eyaletinde örgütlü kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile Sosyal Demokrat Parti SPD'de oy kaybı sürüyor.

1 Eylül'e göre oy oranı bir puan düşen CDU/CSU yüzde 32 seviyesinde görünürken, aynı şekilde bir puan kayıp yaşayan SPD'nin ise yüzde 22 oranında oy alacağı tahmin ediliyor.

Almanya'nın trendi araştırmasına göre, Yeşillerin oy oranı yüzde 12, Sol Parti'nin yüzde 8 düzeyinde. Son seçimlerde parlamento dışında kalan Hür Demokrat Parti FDP'nin yeniden federal parlamentoya girmesi bekleniyor. FDP'nin oy oranı yüzde 6 olarak görünüyor.

DHA

Son güncelleme: 16:36 23.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more