Amerikalı Yarbay: Irak’taki Türk askerinin varlığı illegaldir

Türkiye ile Irak arasında Başika'daki Türk askerinin varlığı nedeniyle yaşanan krize ABD'li komutandan küstah yorum... Irak'taki Uluslararası Koalisyon Gücü sözcüsü Yarbay John Dorrian, Irak topraklarında bulunan Türk askerlerinin koalisyon gücü içinde yer almadığını söyledi ve "Türk ordusunun Irak topraklarındaki varlığı illegaldir" dedi. 

Amerikalı Yarbay: Irak’taki Türk askerinin varlığı illegaldir

Dorrian, açıklamasının devamında, “Irak topraklarında bulunan Türk ordusu Irak Hükümeti’nin verdiği resmi izinle gelmemiştir ve illegaldir. Bilindiği üzere Uluslararası Koalisyon gücü içinde, bazı ülkeler Irak Hükümeti’nin izniyle burada bulunmaktadır. Bu güçler IŞİD ile mücadelede Irak Ordusu’na havadan ve karadan destek vermektedir” dedi.

DHA’nın haberine göre Dorrian, Türk askerlerinin, Irak Hükümeti’ne IŞİD ile mücadelesinde yardımcı olan ve destek veren Uluslararası Koalisyon Güçlerinin içerisinde olmadığını söyledi.

İLGİLİ HABERAnkara-Bağdat ilişkileri kopma noktasında!Ankara-Bağdat ilişkileri kopma noktasında!

KURTULMUŞ: İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Irak hükümeti ile Başika’da işbirliğine hazırız diyen Kurtulmuş, “Başika’daki Türk askeri işgalci değildir. Irak toprak bütünlüğünü sağlamaya kafa yorsun. Alınan kararı normal görmüyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Irak Temsilciler Meclisi, TSK'nın Suriye ve Irak'taki operasyon yetkisini bir yıl uzatan tezkerenin TBMM'den geçmesinin ardından Türkiye'ye “işgalci” suçlaması yöneltti.

Irak Temsilciler Meclisi dün oy çokluğuyla Türk askerinin Irak’ta kalma süresinin uzatılmasını reddetti ve Türkiye ile ilişkilerin gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Iraklı milletvekilleri ayrıca hükümetin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne Türkiye hakkkında şikâyette bulunmasını istedi.

İLGİLİ HABERTürkiye'den Irak'a çok sert tepkiTürkiye’den Irak’a çok sert tepki

Tüm bu gelişmelerin ışığında, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi sabah saatlerinde Dışişleri'ne çağrıldı.

Irak da karşı hamle olarak Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne davet etti.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...