Sözcü Plus Giriş

Anastasiadis “Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz”

Anastasiadis “Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz”

Güncellenme: 22:48, 29/03/2016
Anastasiadis “Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz”

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, temaslarda bulunmak amacıyla Kıbrıs’a geldi. Schulz temasları çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiads ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Schulz adadaki temasları çerçevesinde bazı temaslarda da bulundu ve ara bölgede bulunan Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Antropoloji Laboratuarı’nı ziyaret etti. AP Başkanı Martin Schulz ilk olarak Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü. Rum Başkanlık sarayında gerçekleşen görüşme sonrası Schulz ve Anastasiadis ortak basın toplantısı düzenlediler.

Anastasiadis “Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz”

Sözlerine Avrupa’daki terör olaylarından bahsederek başlayan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Brüksel’deki bombalı saldırıdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Belçika halkına destek ve dayanışma duygularını bildirdi. Schulz’la faydalı bir görüşme yaptıklarını dile getiren Anastasiadis, Schulz’a Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Kıbrıs’ta bulunacak bir çözümün AB kural ve prensipleriyle uyumlu olması gerektiğini ifade etti. Anastasiadis, Türkiye’nin AB’ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmesinin Türkiye’nin AB yolunda ilerleme kaydetmesini sağlayacağından da bahsederek, “Biz Türkiye’nin üyelik sürecinin ilerlemesini herkesten fazla istiyoruz” şeklinde konuştu. Mülteci göçlerinin Türkiye’nin AB üyelik süreciyle ayrı değerlendirilmesi ve ilişkilendirilmemesi gerektiğini de yineleyen Anastasiadis, bunu Avrupa Konseyi Başkanı’nın Kıbrıs ziyareti sırasında da belirttiğini, Türkiye’nin “Kıbrıs Cumhuriyeti” ile ilgili ek protokollerin hayata geçirilmesi de dahil yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Schulz “Kıbrıs’ta bulunacak bir çözüm, tüm bölgede sabitleyici bir rol üstlenecektir”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, Anastasiadis’in Brüksel saldırısıyla ilgili sözleri için minnettar olduğunu söyleyerek, görüşme sırasında bilgi sahibi oldukları uçak kaçırma olayıyla ilgili olarak Anastasiadis’in yürüttüğü kriz yönetiminin başarılı olduğunu ve olayın zararsız şekilde sona ereceğine olan inancını dile getirdi. Schulz, konuşmasında, AB içerisindeki birçok sorunun en önemlilerinden birinin de Kıbrıs sorunu olduğunu ifade ederek, Kıbrıs’ta -AB içerisinde stratejik önemli bir yeri olmasından dolayı- bulunacak bir çözümün tüm bölgede sabitleyici bir rol üstleneceğini vurguladı. Devam eden müzakere sürecine tam destek verdiklerini belirtip, bunun eşsiz bir şans olduğunu hatırlatan Schulz, müzakerelerin Kıbrıslıların yürüteceği bir süreç olduğunun da bilinmesini istediğini, Kıbrıs’a geliş nedeninin detaylara inilen ve daha da zorlaşan süreci daha iyi görüp anlamak olduğunu bildirdi. Geçen yıl içinde Kıbrıs sorununda inanılmaz büyük ilerlemeler kaydedildiğini, bundan 2 yıl önce böylesi bir ilerlemeyi kimsenin tahmin edemeyeceğini de kaydeden Schulz, seçimler öncesi Rum parlamentosuna hitap edecek olmanın da kendisi için onur olacağını sözlerine ekledi. Daha sonra Adanın Kuzeyine geçen AP Başkanı Martin Schulz KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı sarayında bir araya geldi. Görüşme sorası Mustafa Akıncı Schulz ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Akıncı görüşmenin hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtti

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’la görüşmesinin, AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı açıklamasında, AP Başkanı Martin Schulz’la yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi ve Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyarette de Schulz’la bir araya geldiklerini hatırlatarak Schulz’un Kıbrıs sorununa oldukça hakim olduğunu ifade etti. Schulz’un Kıbrıs sorununun çözümünü canı gönülden destekleyen bir kişi olduğunu söyleyen Akıncı, bugün de Schulz’a Kıbrıs sorununun hangi noktada olduğuyla ilgili bilgi verdiklerini ve içinden geçilen süreçle ilgili, vermekte olduğu desteğe teşekkür ettiklerini dile getirdi. Akıncı Schulz’un da bu desteği bir kez daha tekrarladığını belirtti. Akıncı görüşmenin AB’nin çok önemli kuruluşlarından birisi olan AP ile Kıbrıslı Türkler arasındaki ilişkinin daha iyi bir noktaya gitmesi yolunda ve hep birlikte yer alacakları Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alış verişi olduğunu belirtti. Bugün dünyanın ve bölgenin içinde bulunduğu şartları herkesin bildiğini, dünyanın çeşitli yerlerinde terör saldırılarında yitirilen canları, yaralananları hep birlikte anımsadıklarını dile getiren Akıncı, hemen her gün bir yerlerde ciddi olaylar yaşandığını, terörün korkunç yüzünü değişik zamanlarda değişik yerlerde sıkça göstermeye devam ettiğini ifade etti. Buna karşında tüm insanlığın birlikte hareket etmesi gerektiğini kaydeden Akıncı, bu çerçevede Brüksel’de meydana gelen olayla ilgili de taziyelerini Kıbrıs Türk halkı adına Shulz’a iletmek fırsatı bulduklarını ifade etti. Akıncı, Kıbrıs’ta çözüm için Kıbrıs Türk halkının kararlılığıyla isteğini teyit ettiklerini ve Schulz’un da var güçleriyle destek olmaya devam edeceklerini söylediğini, Avrupa’nın tüm kurumlarıyla Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına desteğini sürdüreceğini de kaydetti.

“Yapılan çalışmalarla verilen umut barışçıl bir gelecek için iyi bir temel”

Adada temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Antropoloji Laboratuarını da ziyaret etti. Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri ve çalışmaları yürüten kişilerin temsilcileriyle bir araya gelmek gibi eşsiz bir şans elde ettiğini kaydeden Schulz, gördüklerinden etkilendiğini ve sadece AP olarak desteklerinin devamıyla ilgili garanti değil, kişisel teşekkürlerini de sunduğunu söyledi. Yürütülen çalışmanın barış inşa etmeye yönelik olağanüstü bir katkı olduğunu ve bu ifadenin abartı olmadığını düşündüğünü belirten Schulz, bunun kayıplara karşı bir kadir kıymet ifadesi, sevdiği kişiler kayıp olan ve bulunmayanlara karşı bir dayanışma, toplumların bir araya getirilmesine katkı olduğunu belirtti. Kayıpların ve kayıp acılarının her iki tarafta da yaşandığını dile getiren Schulz, ancak yapılan çalışmalarla verilen umudun barışçıl bir gelecek için iyi bir temel olduğunu söyledi. Schulz, Antropoloji Laboratuvarında yapılanın sadece bilimsel bakış açısıyla büyüleyici olmadığını aynı zamanda insani olduğunu ve barışa katkı yaptığını da söyledi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

AP Başkanı Martin Schulz ile anastasiadisin ortak basın toplantısı

Martin Schulz KKTC ve Cumhurbaşkanlığına gelişi Ve Mustafa Akıncı ile görüşmesi

Görüşme sonrası Mustafa Akıncı nın değerlendirmeleri

DHA