Sözcü Plus Giriş

“Antakya’da IŞİD üniforması dikiliyor” iddiasına Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’dan yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İngiliz Daily Mail gazetesinin "Antakya'da bir tekstil atölyesinde IŞİD'e üniforma dikiliyor" iddiasını reddetti. Kalın, "DAEŞ'in üniformalarının Antakya'da dikildiği yönünde iddialar gayri ciddi açıklamalardır. Bunu ispat etsinler. Yapılmak istenen algı operasyonu" dedi.

Sozcu.com.tr
10:34 -
“Antakya’da IŞİD üniforması dikiliyor” iddiasına Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’dan yanıt

Daily Mail’den Isabel Hunter ve Salem Rızk’ın haberinde, Suriye’de IŞİD’in kalesi niteliğindeki Rakka’dan 40 kırbaç cezası alınca kaçıp Antakya’ya gelerek burada bir tekstil atölyesi açan Abu Zakour’un (35) dinci teröristler için üniforma diktiği öne sürülmüştü.

Atölyede çekilen fotoğraflarla verilen haberde, IŞİD’in dışında Nusra Cephesi ve Ahrar’üş Şam gibi örgütlere kamuflaj dikildiği iddia edildi. İngiliz gazetesi, atölyede 9 yaşından küçük çocukların 40 lira karşılığında günde 12 saat çalıştırıldığını da yazdı.

FOTO: Jodi Hilton

FOTO: Jodi Hilton

Kendisini işadamı olarak tanıtan Zakour, örgüt sempatizanı olmadığını söyleyerek şunları belirtti: “Benim çocuklarım okula gidiyor. Bu çocuklar da okula gidebilir. Ama aileleri para kazanmalarını istiyor. Bu da benim suçum değil.”

Atölyede kullanılan kumaşların İstanbul'dan getirildiğini belirten Zakour, “En çok sipariş alan ürünümüz ABD askerinin sıcak bölgelerde kullandığı çöl tipi kamuflajlar” ifadesini kullandı.

Son güncelleme: 10:39 09.06.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more