Avrupa Parlamentosu’ndan Kosova aleyhine karar

Avrupa Parlamentosu’ndan Kosova aleyhine karar

Avrupa Parlamentosu’ndan Kosova aleyhine karar

 DHA DIŞ HABER – 

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Dış Politika Komisyonu, tarafından hazırlanan Kosova ile ilgi karar tasarısının Avrupa Parlamentosu toplantısında görüşülüp, Sırbistan’ın dört değişiklik talebiyle onaylanması Kosova’yı uluslararası diplomasi alanında bir yenilgiye daha uğrattı.

Toplantıda, Kosova ve Sırbistan arasında varılan Sırp Belediyeler Birliğinin Kurulması Anlaşmasının derhal uygulanması, Sırpların kültürel mirasın korunması ve Kosova kurumlarından, İnterpol ve Europol ile ilişkilerdeki bazı yetkilerin BM Kosova Misyonu (UNMİK) ’e geçmesini oluşturan Sırbistan’ın 4 talebi yapılan oylama sonucunda Kosova ile ilgili karar Sırbistan’ın talep ettiği değişiklikler ile birlikte 112 evet oyuyla kabul edildi. Avrupa Parlamentosunda Kosova’yı temsil eden Arnavutluk temsilcileri Sırbistan tarafından sunulan değişikliklerin geri çekilmesini talep etti. Ancak yapılan tartışmaların ardından Arnavutluk’un, Kosova’yla ilgi talebi kabul edilmedi. Bu karara Avrupalı Parlamentosu`nun Kosova raportörü Ulrike Lunacek de karşı geldi.

Avrupa Parlamentosundan çıkan karar, Kosova’da büyük tepkiyle karşılandı. Kosova Hükümeti, Avrupa Parlamentosunun kararını kınarken, Kosova muhalefeti Başbakan İsa Mustafa’dan hemen, Brüksel anlaşmalarının tümünün iptal etmesini ve Brüksel görüşmelerinden Kosova’nın çekilmesini talep etti.

-Lunaçek, 5 AB Ülkesinden Kosova`yı Tanımalarını İstedi

Avrupa Parlamentosu Dış İşleri Komitesinin, Kosova aleyhine onaylanan kararın ardından basın toplantısı düzenleyen Avrupalı Parlamentosu`nun Kosova raportörü Ulrike Lunacek onaylanan kararla ilgili üzüntüsünü dile getirdikten sonra, Kosova bağımsızlığını hala tanımayan 5 AB üye ülkesinden en kısa zamanda tanıma kararı almalarını istedi. Lunacek, tanıma kararının AB’nin Priştine konusunda net bir resmi tutum alması açısından önemli olduğunu vurguladı. Lunacek “Ancak bu şekilde Avrupa Parlmentosu’nda Kosova kendi haklarını savunabilir” dedi .

Görüntü Dökümü

Avrupa parlamentosu

İsa mustafa
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...