Avusturya’dan Yunanistan’a Schengen engeli

Avusturya’dan Yunanistan’a Schengen engeli

Avusturya’dan Yunanistan’a Schengen engeli

Ahmet Yıldırım Berlin, 23 Ocak (DHA) – Avusturya, mülteci krizindeki tutumu nedeniyle eleştirdiği Yunanistan’ın Schengen’den çıkarılması konusunu gündeme getirdi. Haftalık Welt am Sonntag gazetesine konuşan Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner,”Schengen üyesi bir ülke sorumluluklarını yerine getirmiyor ve sadece yardım bekliyorsa, o zaman bazı fikirlerin tartışılmasının önünde engel olmamalı” dedi.

Alman basınına yansıyan haberlere göre Mikl-Leitner, Atina hükümetinin AB sınırlarının korunması konusunda daha etkin önlemler almaması durumunda, Yunanistan’ın serbest dolaşım bölgesi Schengen’den geçici olarak çıkartılmasının tartışılması gerektiğini söyledi.

Sınırın tam olarak korunmasının imkansız olduğu efsane

Yunan donanmasının Avrupa içerisinde en güçlü donanmalar arasında olduğuna işaret eden Mikl-Leitner, Türk-Yunan sınırının tam anlamıyla kontrol edilemeyeceği görüşünün efsaneden ibaret olduğunu dile getirdi.

“Birçok Avrupalının sabrı sona yaklaşıyor” diyen Mikl-Leitner,”Bugüne kadar çok konuşuldu. Şimdi harekete geçme zamanı. Söz konusu olan Avrupa’nın güçlülüğü, düzeni ve güvenliği” diye konuştu.
DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...