Aydın Doğan Vakfı: İnsani krizlerin aşılmasında eğitim en önemli çare

Aydın Doğan Vakfı: İnsani krizlerin aşılmasında eğitim en önemli çare

Aydın Doğan Vakfı: İnsani krizlerin aşılmasında eğitim en önemli çare

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İnsani Zirvesi’nde, mülteci krizi gibi her türlü insani krizin aşılmasında, eğitimde fırsat eşitliğinin en önemli çare olduğunu vurguladı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde dünya liderlerini bir araya getiren iki günlük zirvede konuşan Candan Fetvacı, eğitimin en önemli acil ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Fetvacı, zirvenin genel oturumunda yaptığı konuşmada, gıdaya erişim sorunu ve iklim değişikliği gibi insani krizlerin yalnızca kız ve erkek çocuklarına eğitimde eşitliğin sağlanması ile aşılabileceğini vurguladı ve ekledi:
“Türkiye’deki üç milyon Suriyeli mültecinin 1 milyonu çocuk ve sadece 400 bini okula gidebiliyor. Türkiye hükümetinin elinden geleni yaptığının ve bu çocuk ve gençler için 6.5 milyar dolar harcadığının farkındayız. Vakfımız da bu sürece destek veriyor. Aydın Doğan Vakfı, mülteci krizinin ele alınmasına yönelik üstün çalışmaları ve eğitimsel aktiviteleri ile bu yıl AFAD tarafından ödüle layık görüldü.”
Fetvacı, “600 bin çocuk hala okula gidemiyor ve sokaklardalar” diye vurgulayarak, "BM, hükümetler, yerel sivil toplum, bizzat sığınmacılar ve hayırsever dünyanın beraber çalışması gerektiğine" dikkat çekti.
Çocuk ve kadınların insani krizlerin en korunmasız bireyleri olduğunu belirten Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, “Kız çocuklarının eğitilmesi ve kadınların güçlendirilmesi, acil bir ihtiyaçtır” diye de çağrıda bulundu.
“Bu zorlu yolda, vakıfların ne kadar hayati bir rol oynadığının farkındayız” diyen Fetvacı, vakıfların “çok yönlü yapısı, birikmiş deneyimi ve pek çok zorlu alandaki uzmanlığıyla” işbirliği içinde “dağların yerinden oynatılabileceğini” söyledi.
İnsani Zirve’nin temel prensiplerini oluşturan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne vurgu yapan Candan Fetvacı, cinsiyet eşitliği ile kadın ve genç kızların haklarının korunmasının, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde anahtar rol oynadığının altını çizdi.
Ancak Candan Fetvacı’ya göre, “yardım kuruluşları artık çözüm değil; sorunların kökenine inilmeli, stratejik davranılmalı”.
“Çok disiplinli insani çabaların barış ve ilerlemeyi sağlamak amacıyla el ele vermesi gerektiği” çağrısında bulunan Fetvacı, vakıf ve paydaşların “felaketlerin aciliyeti sonlandıktan sonra bile, sürecin peşini bırakmamaları gerektiğini” vurguladı ve ekledi:
“Ancak bu şekilde, eğitimli bir kız çocuğu güçlü bir kadın olduğunda risk alabilir; herkesin ekonomik, politik, sosyal ve kültürel olarak eşit fırsatlara sahip olduğu, daha barışçıl ve daha iyi bir gelecek için kararlar verebilir.”
“Azımız suçlu, hepimiz sorumlu” sözünü hatırlatan Fetvacı, “Bu zorlu süreçte sorumluluk alma zamanı” çağrısında bulundu.
(lı)
 

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...