Sözcü Plus Giriş

Ban Ki Moon, Kıbrıslı liderleri kutladı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için sürdürülen görüşmelerde gelinen aşamayla ilgili bilgi almak üzere KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü.

00:12 -
Ban Ki Moon, Kıbrıslı liderleri kutladı!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Kıbrıs’ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil olmak üzere ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban Ki-moon, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik. Zaman çok kıymetli. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

BM Genel Merkezi’nde 45 dakika olarak planlanan ancak 1.5 saat süren görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri, liderlerle birlikte BM Güvenlik Konseyi önündeki brifing alanında basına açıklama yaptı. Ban, Akıncı ve Anastasiadis ile verimli bir toplantı yaptığını, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması için sürmekte olan görüşmelerin geldiği aşamayı ele aldıklarını söyledi. BM Genel Sekreteri, her iki liderin de 2016 yılında kapsamlı çözüme varmak amacıyla gösterdikleri isteği ve çabaları daha da artırma yönündeki ortak kararlılıklarını övdü.

Her iki lideri de süreçte gösterdikleri kararlılık, cesaret ve yaratıcılık konusunda teşvik ettiğini vurgulayan BM Genel Sekreteri, liderlerin Kıbrıs’a döndüklerinde görüşmeleri daha da yoğunlaştırma niyetini belirttiğini, kendisinin de geriye kalan önemli konuların çözülebilmesi için mevcut fırsatı kullanmaları yönünde desteğini açıkladığını belirtti.

Liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğine değinen Ban Ki-moon, bu konunun haricinde, Suriye’deki sivillere yönelik saldırılara da değindi, şiddetin bir an önce durdurulması çağrısında bulundu ve yaşananları bir savaş suçu olarak niteledi.

Açıklamanın ardından Ban, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le el sıkıştı. (DHA)

Son güncelleme: 07:19 26.09.2016
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more