BM, Halep’i ‘mezbaha’ olarak tanımladı

Halep'in doğusunu hedef alan hava saldırıları nedeniyle uluslararası baskı altında olan Rusya, sivil halkın ve isyancıların bombalanan bölgelerden çıkabilmesi için tek taraflı ateşkes ilan etti. 22 Eylül'den bu yana hava saldırısı altında olan kentteki durum ise Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad al-Hussein tarafından "mezbaha" olarak tanımlandı.

BM, Halep’i ‘mezbaha’ olarak tanımladı

İngiltere’nin çağrısı ile BM’de yapılan özel oturuma video-konferans yoluyla bağlanan Zeyd Ra’ad el-Hüseyin, Halep’teki insan hakları ihlallerinin tarihi boyutlara ulaştığını ve ülkede savaş suçu işlendiğini söyledi.

Ürdün Kraliyet Ailesi’nden olan BM yetkilisi Hüseyin, “Suriye’deki sivilleri korumak ve kan gölünü durdurmak konusundaki yetersizliğimiz, hiçbirimizin yakasını bırakmayacak” şeklinde konuştu.

Türkiye ile köklü bir bağlantısı olan Zeyd Raad el Hüseyin'in babaannesi, modern Türkiye'nin uluslararası ilk kadın ressamlarından Fahrünnisa Zeid…

Özel oturumda konuşan BM’nin Suriye’deki ihlaller konusunda kurduğu araştırma komisyonunun başkanı Paulo Pinhero da, “savaş suçlarının” belgelenmeye devam edeceğini açıkladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...