Sözcü Plus Giriş

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, AB Temsilcisi Mogherini ile görüştü

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, AB Temsilcisi Mogherini ile görüştü

Güncellenme: 23:19, 23/03/2016
BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura, AB Temsilcisi Mogherini ile görüştü

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriyeli muhalifler ve rejim heyeti ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Mogherini ve de Mistura görüşme sonrası gazetecilere görüşme ile ilgili açıklama yaptı.

De Mistura'nın daveti üzerine Cenevre'ye gelen Mogherini, Suriye'deki krizin tüm bölgeye ve Avrupa'ya sıçradığını ve barış sürecinin hızlandırılması gerektiğini söyledi. Mogherini, Suriye rejimi ve muhaliflere, bu süreçte çatışmaların durdurulması ve insani yardımların ulaştırılması anlaşmasına uyması ve bir an önce siyasi sürece girmeleri çağrısında bulundu.

Rejim heyeti ile görüşmesinde heyete Siyasi geçiş sürecinin başlatılması gerektiği mesajını verdim diyen Mogherini, Suriye'ye barış gelmesi için krize siyasi çözüm bulunması ve IŞİD ile mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Mogherini, AB'nin Suriye rejimine karşı tutumunda bir değişiklik yok. Muhaliflere 5 yıldır verdiğimiz desteği gelecekte de vereceğiz ve bu konuyu bugün muhaliflerle de görüştük. Politikamızda bir değişiklik yok. Suriye'deki krizin sona ermesi gerek ve bu mesajı sadece bir tarafa değil bütün taraflara verme sorumluluğunu taşıyorum.
BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura da, Terörü yenmek için öncelikle siyasi çözüm gerek diye konuştu.

DHA