Sözcü Plus Giriş

Ünlü rock grubu U2'nun solisti Bono, 5 milyona yakın Suriyeli mülteciyi barındıran bölge ülkelerinin çabalarını gördüğünü, Türkiye dahil bu ülkelerin büyük cömertlik gösterdiğini ve Türk halkının örnek bir davranış sergilediğini söyledi.

Foto: Reuters

ABD Senatosu'nun Tahsisat Komitesi'nde, şiddet yanlısı aşırıcılığın sonuçları ve dış yardımın rolü oturumunun ardından Voice of America (Amerika’nın Sesi)’ne konuşan Bono, “Bence Türk halkı gerçekten örnek bir davranış sergiledi, bunu tüm dünyaya duyurmak gerek. Ekonomi ve istihdam üzerinde büyük yük oluşturmuş olsalar da mültecilere sunduğunuz olanaklar onları kendilerini evlerinde hissetmelerini sağladı. Çünkü bazen mülteciler gittikleri ülkelerde tecrit durumda kalabiliyor. Türkiye'nin yaptıkları, diğer ülkelerin de bunu örnek alması için baskı yaratıyor. İnsanların iyi koşullarda yaşaması için Türkiye'nin çok çaba gösterdiğini biliyorum” ifadelerini kullandı.

Foto: Reuters

Türkiye'nin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Bono, “Türkiye'nin daha fazla desteğe ihtiyacı var. Eğer Türk halkı gördüğümüz, duyduğumuz gibi bu insanları kucaklıyorsa, alkışlanmayı da hak ediyordur. Türkiye'de insan hakları alanında olanlardan memnun değilim. Bazı bölgelerde Suriyeli mültecilerin geri çevrilmesini anlayamıyorum ama bu durum Türk insanının mültecileri kabul etmekte dünyayı yönlendirmesini engellememeli” şeklinde konuştu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more