Sözcü Plus Giriş

Brüksel kurbanları sosyal medyada anıldı

Belçika'da ilk sıralardaki Twitter etiketlerinden biri de #ikwilhelpen (yardım etmek istiyorum) ve #PorteOuverte (açık kapı) oldu

Güncellenme: 20:21, 22/03/2016
Brüksel kurbanları sosyal medyada anıldı

Bu sabah Belçika’nın başkenti Brüksel’de meydana gelen saldırılar sonrası #PrayForBrussels (Brüksel için dua edin), #PrayForBelgium (Belçika için dua edin) ve #JeSuisBruxelles (Ben Brüksel’im) etiketleri birçok ülkede ilk sıralara yerleşti.


Binlerce insanın paylaştığı #jesuisbruxelles (Ben Brüksel’im) etiketi, ilk olarak geçtiğimiz yıl Paris’te Charlie Hebdo’ya yapılan saldırının ardından ‘#jesuischarlie’ olarak kullanılmaya başlanmıştı. Her iki etikette de geçen ‘je suis’ ifadesi ‘ben’ anlamına geliyor.


Belçikalılar, ihtiyacı olanlara evlerini açmak istediklerini ve araçlarıyla insanları taşıyabileceklerini duyurmak için bu etiketleri kullandı. “Ankara” kelimesi de Belçika’nın Twitter listesinde birkaç saat süreyle ilk 10 arasında yer alırken, pek çok kullanıcı son dönemde saldırılara hedef olan kentler arasında Ankara’nın adını andı.


Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Ankara saldırısının Batı’da Brüksel kadar yankı bulmamasını eleştirdi. @sigh_oh isimli kullanıcı, “Bazılarına ne kadar çabuk destek olduğumuzu, bazılarına ise olamadığımızı görmekten müthiş bir üzüntü duyuyorum. Bugün Ankara’yı da çok düşünüyorum.” diye yazdı.


Bugün en çok paylaşılan resimlerden biri, Fransız Le Monde gazetesinin karikatüristi Plantu’nun çizdiği karikatür oldu. Fransa ve Belçika bayraklarına sarılı iki kişinin ağlayarak birbirine dayanmasını gösteren karikatür, Kasım ayında Paris’te gerçekleşen saldırılarla Brüksel saldırısı arasında bağlantı kuruyor.


Belçikalı ünlü karikatür kahramanı Tintin’in ağlayan resmi de birçok kez paylaşıldı.

BBC

Yayınlanma Tarihi:20:20,