Sözcü Plus Giriş

Yakalanan Brüksel şüphelisi Najim Laachraoui değil!

Belçika'nın başkenti Brüksel havalimanında dün gerçekleşen terör saldırısı şüphelilerinden Najim Laachraoui Anderlecht'te yakalandığı bilgisi yalanlandı.

Güncellenme: 14:43, 23/03/2016
Yakalanan Brüksel şüphelisi Najim Laachraoui değil!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de uluslararası Zaventem Havalimanı’nda dün gerçekleşen terör saldırısı şüphelilerinden Najim Laachraoui’nin yakalandığı bildirildi ancak bu bilgi kısa sürede yalanlandı. Belçika basını, yakalanan kişinin Laachraoui olmadığını bildirdi.

Belçika devlet televizyonu RTBF, dün Brüksel Havalimanı’nda intihar saldırısı düzenleyen saldırganların Belçikalı Khalid ve Brahim El Bakraoui Kardeşler olduğunu duyurmuştu. Olayın ardından kayıplara karışan üçüncü şüphelinin adı ise Najim Laachraoui olarak açıklanmıştı.

Belçika basınında yayımlanan görsellerde iki teröristin yan yana yürüdüğü görülüyor. Teröristlerin tek ellerindeki siyah eldivenler ise dikkat çekiyor. Her iki teröristin eldivenlerinin altında, bomba düzeneğini patlamak için gerekli olan aracın olduğu düşünülüyor.

Dün akşamdan bu yana aranan Laachraoui az önce Anderlecht’te yakalandı. Bu kişinin Paris katliamıyla da bağlantısı olduğu düşünülüyor.

TERÖR BAĞLANTISI KURULAMAMIŞTI

İngiliz Reuters haber ajansının aktardığı haberde, saldırganların poliste kaydı olduğu bilgisi de yer aldı. RTBF, her iki kardeşin de suç kayıtlarının bulunduğunu fakat polis tarafından şimdiye kadar terörizmle bağlantılarının kurulmadığını söyledi.

Belçika medyası Khalid’in 2010 yılında bir soygun esnasında polis vurduğunu ve bu nedenle dokuz yıl hapis yattığını yazıyor.

La Libre gazetesi, Brahim’in ise otomobil kaçırma suçundan 2011 yılında hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

PARİS SALDIRIYLA BAĞLANTILI

Belçika gazetesi DH ise kaçan diğer saldırganın adını Najim Laachraoui (24) olarak açıkladı.

Savcılar, Laachraoui’nin DNA örneğinin Paris saldırganlarının kullandığı evde bulunduğunu ve söz konusu şahsın, geçtiğimiz günlerde yakalanan Paris katliamının baş şüphelisi Salah Abselam ile birlikte Macaristan’a gittiğini açıkladı.

İngiliz Daily Mail’de yer alan habere göre; dünyanın en çok aranan teröristlerinden biri olan Laachraoui, geçen yıl Kasım ayında Paris’te 130 kişinin öldüğü saldırılarda kullanılan intihar yeleklerini yaptı.

Yayınlanma Tarihi:12:03,