Sözcü Plus Giriş

Brüksel şüphelisi delil yetersizliğinden serbest

Geçen hafta Perşembe günü gözaltına alınan Faysal C, Brüksel saldırılarıyla bağlantılı olmakla suçlanan tek şüpheliydi

Güncellenme: 10:19, 29/03/2016
Brüksel şüphelisi delil yetersizliğinden serbest

Belçika’da saldırılarla bağlantılı olduğu şüphesiyle gözaltına alınıp “terör örgütü faaliyetlerine katılmak, terör cinayeti girişimde bulunmak ve terör cinayeti işlemek” suçlanan Faysal C adlı şüpheli delil yetersizliğinden serbest bırakıldı.

Foto: Reuters

Belçika medyası, Faysal C’nin havaalanında kapalı devre kamera sistemi CCTV’de görüntülenen iki intihar bombacısının yanındaki kişi olduğundan şüphelenildiğini aktarıyordu. Fakat savcı, şüphelinin gözaltında tutulmasını meşru kılacak herhangi bir delil bulunmadığına hükmetti.

Foto: Reuters

Belçika federal savcılığından yapılan açıklamada “Faysal C’nin gözaltına alınmasını sağlayan ipuçları devam eden soruşturma tarafından doğrulanamadı. Sonuç olarak, şüpheli tahkikat hâkimi tarafından serbest bırakılmıştır” dendi.

‘Terör faaliyetlerine katılma’ suçlamasıyla gözaltına alınan diğer şüpheliler arasında şu isimler var:

Salah Abdeslam: 18 Mart’ta Brüksel’in Molenbeek semtinde gözaltına alındı. Geçen yıl Kasım ayında düzenlenen Paris saldırılarının baş şüphelisi “terör cinayeti işlemekle” suçlanıyor.

‘Amine Choukri’: 18 Mart’ta Abdeslam’la beraber gözaltına alındı. Gerçek adı henüz bilinmiyor. Monir Ahmed Alaaj sahte ismini de kullanıyordu. Kimliği, geçen yıl Ekim ayında Alman polisi tarafından Ulm’de Abdeslam’la bir arabadayken tespit edildi. Paris saldırıyla bağlantılı olarak “terör cinayetinden” suçlanıyor.

Rabah N: 25 Mart’ta gözaltına alındı. Paris’te planlanan ve açığa çıkarılan bir saldırı hazırlığıyla bağlantılı olarak “terör faaliyetlerine katılmakla” suçlanıyor.

Foto: Reuters

Abderamane A: 25 Mart’ta Brüksel’in Schaerbeek bölgesinde tramvay durağında gözaltına alındı, bacağından vuruldu. Paris’te planlanan ve açığa çıkarılan bir saldırıya hazırlığıyla bağlantılı olarak “terör faaliyetlerine katılmakla” suçlanıyor. Afgan komutan Ahmed Şah Messud’a 2001 yılında düzenlenen suikast yardım etme suçlamasıyla, Fransa’da 2005 yılında yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Fransa’ya ömür boyu girişi yasaklandı.

Aboubakar A: Bürksel’de 24 Mart’ta bir otomobilin içinde gözaltına alındı, “terör faaliyetlerine katılmakla” suçlanıyor.

Yassine A, Muhammed B ve Aboubaker O: 27 Mart’taki baskınlarda gözaltına alındılar, “terör örgütü üyeliğinden” suçlanıyorlar.

Belçika medyası, Faysal C serbest bırakılmış olsa da hakkındaki suçlamaların düşürülmediğini bildirdi. Belçika resmi televizyon kanalı ve Le Soir gazetesi, şüphelinin serbest gazeteci olarak çalışan Faysal Cheffou olduğunu belirtti.

Foto: Reuters

Brüksel’de geçen hafta Salı günü havaalanı ve metro istasyonunda düzenlenen intihar saldırılarda en az 35 kişi ölmüş, 300’den fazla kişi yaralanmıştı. Saldırıları IŞİD üstlendi. Belçika Kriz merkezi, ölenlerden yedi kişinin kimliğinin henüz tespit edilemediğini, en az 12 kişinin de ABD, Hollanda, İsveç, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Çin vatandaşları olduklarını duyurdu.

Foto: Reuters

Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) kurumları da Paskalya tatilinin sona ermesiyle Salı günü yeniden açılacak. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Twitter hesabından AB’nin ‘mevcut güvenlik önlemlerine ek mühim güvenlik meseleleriyle’ açılacağını yazdı.

BBC