Sözcü Plus Giriş

“Brüksel yanıyor, Obama tango yapıyor”

ABD Başkanı Barack Obama, tarihi Küba ziyaretinin ardından gittiği Arjantin'de tango yaptı. Obama'nın dansı, "Brüksel yanıyor, Başkan tango yapıyor" yorumla

Güncellenme: 12:15, 24/03/2016
“Brüksel yanıyor, Obama tango yapıyor”

ABD Başkanı Barack Obama’nın, Latin Amerika turu kapsamında Arjantin’i ziyaret etti. Obama, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin başkent Buenos Aires’te verdiği yemekte tango yaptı. ABD Başkanı’nın dansı, “Brüksel yanarken, Obama tango yaptı” yorumlarına neden oldu.

ABD Başkanı Barack Obama, ailesiyle birlikte katıldığı tarihi Latin Amerika turuna devam ediyor. Resmi ziyaretleri kapsamıonda Arjantin’e giden Başkan Obama ve ailesi, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin onuruna, Kirchner Kültür Merkezi'nde verilen yemeğe katıdı. Gecede sahne alan tango dansçısı Mora Godoy’u kırmayarak sahneye çıkan Obama, davetlilerin gözü önünde tango hünerlerini sergiledi.

Reuters

‘BRÜKSEL YANIYOR, OBAMA TANGO YAPIYOR’

Ancak Obama’nın dansı, İngiliz Daily Mail gazetesinin manşetinde “Brüksel yanarken Obama tango yapıyor” başlığıyla yer aldı. Haberde Obama, kendi ülkesindeki terör alarmlarına rağmen ABD’ye dönmediği için eleştirildi. Haberde şu ifadeler yer aldı:
“Başkan Obama tango yaptı ve şampanya yudumladı. Brüksel’deki terör saldırısının ardından da ülkesine dönmeyi reddediyor. 31 kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda, yüzlerce yaralılar arasında 9 Amerikan vatandaşı da yer alıyor. Dahası Obama, IŞİD’in ABD için açık bir tehdit olmadığını açıkladı.”

Reuters

‘OBAMA İYİ BİR DANSÇI’

Obama’nın nasıl dans ettiği konusunda görüşü alınan Mora Godoy da, ABD Başkanı’na iltifatlar yağdırdı. Godoy, “Bana nasıl tango yapıldığını bilmediğini söyledi. Ben de ona ‘Benim hareketlerimi takip edin' dedim. Dans etmeye başladıktan sonra ise o ben onun hareketlerini takip ettim çünkü o çok iyi bir dansçı” dedi.

Reuters

Davetlilerden tam not alan Obama’nın ardından, eşi First Lady Michelle Obama da Jose Lugones tarafından dansa kaldırıldı.

Gecenin sonunda Obama çifti, izleyenlerden büyük beğeni topladı.

Barack Obama’nın Arjantin ziyareti, George W. Bush’un 2005 yılındaki ziyaretinin ardından 11 yıl aradan sonra ilk olması bakımından önem taşıyor.

Yayınlanma Tarihi:12:10,