Sözcü Plus Giriş
GALERİ Bu yolda yürümek yürek ister! 24 Ekim 2016 04:08
1 Çinin Zhangjiajie bölgesinde yer alan Tianmen Dağına yapılan cam zeminli yürüyüş yolu açıldı. Buraya ulaşmak için yaklaşık 11 kilometrelik bir tırmanış gerekir.
2 Dünyanın en uzunu olarak kabul edilen, 7.455 metre mesafeyi 1.279 metre yükseklikten geçen teleferiği de kullanabilirsiniz.
3 Tırmanışın sonu bununla kalmıyor. Teleferikten sonra tırmanmanız gereken birçok merdiven daha var. Eğer başarırsanız Çinlilerin deyimiyle Tanrı'ya en yakın noktaya ulaşmış oluyorsunuz.
4 Tianmen Dağı'nın hikayesi de şöyle; M.S 260 yılında, dağdaki Tianmen mağarasının duvarının yıkılmasına tesadüfen tanık olan bir yerel yönetici, dağı gökyüzüne açılan bir kapıya benzetmiş ve bu durumu imparatora bildirmiştir.
5 Bunu şans ve uğur işareti olarak düşünen imparator çok sevinmiş ve dağa "cennet kapısı" anlamına gelen Tianmen adını vermiştir.
6 Tianmen dağına inşa edilen ve turistlerin ilgisini en çok çeken yer olan cam tabanlı patika, 1.432 metre rakımda ve 60 metre uzunluğundadır.
7 Her yıl pek çok turiste muhteşem bir manzara sunan ürkütücü cam tabanlı yol, ziyaretçilere adeta havada yürüyormuş hissini vermektedir.
8 Cam köprü ziyaretçilere harika bir manzara sunarken beraberinde korkulu anlarda yaşatabiliyor.
9 Ancak paslanmaz çelik korkuluklar ve kırılmaz camdan yapılan ürkütücü köprü oldukça sağlam ve altınızdaki uçurumu veya çevreyi güven içerisinde gözlemlemenize olanak sağlıyor.
10
11
12
13
14
15
16
17
18