Çin Devlet Başkanı İran`da

Çin Devlet Başkanı İran`da

Çin Devlet Başkanı İran`da

Tahran, 22 Ocak (DHA) – Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Ortadoğu ülkelerine düzenlediği ziyaretler kapsamında Suudi Arabistan ve Mısır`ın ardından İran`da resmi temaslarda bulunuyor.

Akşam saatlerinde başkent Tahran`a gelen Şi Cinping`i İran ziyaretinde 6 bakan ve 3 başbakan yardımcısı eşlik ediyor. Çin Devlet Başkanı`nın İran temasları kapsamında İran Lideri Ayetullah Ali Hamaney, mevkitaşı Hasan Ruhani ve Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Cinping`in Tahran ziyareti sırasında iki ülke arasında başta ekonomi, sanayi, kültür ve yargı olmak üzere çeşitli alanlarda 17 işbirliği anlaşması imzalanacak. Gezi kapsamında İran`daki bazı projelerin Çin tarafından finansman sağlanması için de anlaşmalar imzalanacak.

Cinping, İran`a uygulanan ambargoların kalması sonrası Tahran`ı ziyaret eden ilk devlet başkanıdır. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, daha önce bir basın toplantısında yaptığı konuşmada Çinli mevkitaşının İran ziyareti ile ilgili, ` Yaptırım dönemindeki zor günlerin dostlarını unutmayız` demişti.

DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...