Clinton, resmen ülkesinin ilk kadın başkan adayı oldu

Eski First Lady, New York Senatörü ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, resmen Demokrat Parti'nin ilk kadın başkan adayı oldu.

Clinton, resmen ülkesinin ilk kadın başkan adayı oldu

Hillary Clinton, Demokrat Parti’nin Philadelphia’daki kurultayında, Güney Dakota eyaleti delegelerinden aldığı 15 oyla, adaylık için gereken 2383 oya ulaştı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre sonucun netleşmesinin ardından kurultaydaki Demokrat delegeler, Hillary Clinton lehine sloganlar attı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Clinton, Demokrat ya da Cumhuriyetçi olup, ABD’de başkanlığa aday gösterilen ilk kadın.

Demokrat Parti’nin bütünlüğü için sembolik bir jest yapan, Clinton’ın başkan adaylığı için yarıştığı Vermont Senatörü Bernie Sanders de, rakibinin yeterli oya ulaşmasının ardından oylamanın durdurulmasını ve Hillary Clinton’ın başkan adaylığının ilan edilmesini istedi.

Kurultay Başkanı Marcia Fudge da, Clinton’ın başkan adaylığını ilan etti.

Hillary Clinton, zor bir mücadelenin ardından Bernie Sanders’i geride bırakmıştı.

Sanders kurultayda yaptığı konuşmada bazı destekçilerinin tepkisine karşın Hillary Clinton’ın ülkesinin yeni başkanı olması gerektiğini söylemişti.

EŞİ BILL CLINTON’DAN DESTEK

Eski ABD Başkanı Bill Clinton kurultayda yaptığı konuşmada, eşi ve “en iyi dostu” Hillary Clinton’ın neden ABD’yi yönetmesi gerektiğini anlattı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Bill Clinton, eşinin hayatını, insanların yaşam koşullarını iyileştirmeye adadığını söyledi.

Kurultayı New York’taki evinde izlediği belirtilen Hillary Clinton ise yarın yapacağı konuşmada resmen Demokrat Parti’nin başkan adayı olduğunu ilan edecek.

Hillary Clinton, 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi rakibi iş adamı Donald Trump’la yarışacak.

Clinton’ın başkan yardımcısı adayı Virginia Senatörü Tim Kaine. Trump’ın başkan yardımcısı adayı ise Indiana Valisi Mike Pence.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...