Sözcü Plus Giriş

CNN Atatürk Havalimanı saldırısını grafiklerle anlattı

Dünya medyası, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 41 kişinin hayatını kaybettiği, 239 kişinin yaralandığı saldırıya yoğun ilgi gösterdi. Uluslararası yayın organları, gelişmeleri dakika dakika takip ederken, internet medyası olayı manşetlerinden indirmedi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:08, 29/06/2016
CNN Atatürk Havalimanı saldırısını grafiklerle anlattı

Amerikan yayın kuruluşu CNN’de yayınlanan Anderson Cooper’ın programında muhabir Tom Foreman, saldırıya ilişkin önemli detayları fotoğraflarla ve grafiklerle enine boyuna aktardı.

Foreman, dinci terör örgütü IŞİD’in güçlü olduğu Suriye ve Irak topraklarını ekrana yansıtılan haritada gösterip, o bölge ile İstanbul arasındaki mesafenin 800 mil (yaklaşık 1200) kilometre olduğunu aktardı. ABD’li muhabir, IŞİD üyelerinin İstanbul’u Suriye ve Irak’a geçmek için giriş noktası olarak kullandığını hatırlattı.

Akabinde havalimanının kuşbakışı görüntüsünü ekrana getiren Foreman, güvenlik bilgilerini verdikten sonra ilk saldırının, ardından ikinci saldırının gerçekleştiği bölgeyi işaretledi. Üçüncü saldırının ise nerede gerçekleştiğinin net olmadığını bildirdi.

Sonrasında ise ekrana geliş terminalinin normal bir günkü durumunu yansıtan fotoğraf getirildi. Onu takiben patlamanın yaşandığı anın videosunu ekrana yansıtan Foreman, ilk saldırının ilk güvenlik noktası geçilerek düzenlenmiş gibi göründüğünü anlattı.

Akabinde, Anderson Cooper’ın araya girmesiyle ikinci saldırının yaşandığı bölgeyi ekrana getiren Foreman, saldırganın geldiği noktayı ve polis memurunun durduğu bölgeyi gösterdi. Foreman, bu saldırının da kapılara çok yakın olduğunu bildirdi.

Andersen Cooper’ın “Kameralarda görünmeyen bir suç ortağının olup olmadığını da bilmiyoruz” yönündeki sorusuyla araya girmesinin ardından Foreman, park alanındaki üçüncü bir intihar saldırganı ihtimalinden bahsetti, ancak buradaki duruma ilişkin herhangi bir teyit olmadığını aktardı.

Yayınlanma Tarihi:13:51,