Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘OHAL’ kararını dünya nasıl gördü?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 ay süreyle Olağanüstü Hâl ilan edildiğini açıkladı. Alınan bu kararı dünya basını ise son dakika gelişmesi olarak gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘OHAL’ kararını dünya nasıl gördü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 3 ay süreli OHAL kararını uluslararası ajanslar ‘son dakika’ gelişmesi olarak dünyaya duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yer veren Reuters, gelişmeyi “Erdoğan Türkiye’de 3 ay OHAL ilan edildiğini açıkladı” başlığıyla duyurdu.

3 aylık OHAL kararı AFP tarafından da ‘son dakika’ olarak duyuruldu. AFP haberi “Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’deki darbenin ardından 3 ay süreli OHAL ilan edildiğini açıkladı” başlığıyla yayınladı.

Associated Press ise gelişmeyi “Başarısız olan darbe girişiminin ardından 3 aylık OHAL ilan edildi” başlığıyla okuyucularına ulaştırdı.

İngiliz Independent’ta yer alan haberde, “Darbe girişiminin ardından, Erdoğan 3 ay olağanüstü hal ilan etti” ifadesi yer aldı. Gazete, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk demokrasisine tehdit nedeniyle önlemler alındığını ifade ettiğini” yazdı.

Guardian gazetesi de internet sitesinde, “Erdoğan, darbe girişimin ardından Türkiye’de 3 ay süresince OHAL ilan edildiğini duyurdu. Açıklama, Ankara’da MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarından sonra yapıldı” dedi.

Rus Kommersant’ta yer alan haberde ise şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkede üç ay sürecek OHAL rejimi ilan etti. Erdoğan, askeri darbe girişimi ile bağlantılı olarak vatandaşların hak ve özgürlüklerini en etkili ve hızlı biçimde güvence altına alacak adımlar atılması için anayasanın 120. maddesi uyarınca 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.”

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...