Dabık operasyonu başladı

Reuters, Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu'nun, IŞİD için sembolik önemi olan Suriye'nin Dabık kasabasına operasyon başlattığını duyurdu.

Dabık operasyonu başladı

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Türkiye destekli muhaliflerin operasyonunun başladığı belirtilirken, Suriyeli muhalif bir komutandan da, “Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu IŞİD’in elindeki Dabık’a yönelik saldırıya başladı” açıklaması geldi.

mapdabik2353e

STRATEJİK OLARAK DEĞERİ YOK AMA IŞİD İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

IŞİD, Halep kentinin kuzeyindeki düzlük alanda bulunan ve stratejik önem taşımayan Dabık köyüne büyük önem atfediyor. IŞİD Dabık'ın, kafirler ile inananlar arasında yaşanacak ve kıyametin habercisi olacak nihai bir savaşın yaşanacağı yer olduğuna inanıyor. IŞİD internet'teki İngilizce dergisini de “Dabiq” adıyla yayınlıyor.

Türkiye’nin 24 Ağustos’ta başlattığı sınır ötesi Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki bir bölgeyi kontrolü altına alan OSÖ, ekim ayı başından beri Dabık operasyonu için hazırlanıyordu. Geçtiğimiz hafta OSÖ, IŞİD’in kontrolünde olan Dabık ve El Bab yerleşimleri arasındaki bağlantıyı kesmek açısından kritik öneme sahip AKtarin köyünü ele geçirerek operasyon için uygun zemini hazırlamıştı.

Dabık'ın alınmasının IŞİD militanlarının moraline darbe olacağı ve örgütün elindeki Musul ve Rakka gibi büyük kentleri tutmakta zorlanacağı yorumları yapılıyor.

İLGİLİ HABERIŞİD topraklarının 'dörtte birden fazlasını kaybetti'IŞİD topraklarının ‘dörtte birden fazlasını kaybetti’

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...