Sözcü Plus Giriş

Danimarka parlamentosu cami imamlarının Danimarka vatandaşlığının geri alınmasını tartışıyor

Danimarka parlamentosu cami imamlarının Danimarka vatandaşlığının geri alınmasını tartışıyor

Güncellenme: 11:54, 22/03/2016
Danimarka parlamentosu cami imamlarının Danimarka vatandaşlığının geri alınmasını tartışıyor

– Danimarka Parlamentosu’nda temsil edilen siyasi partilerin çoğunluğu Danimarka anayasasına ve temel değerlerine aykırı vaaz ve demeçte bulunan cami imamlarının Danimarka vatandaşlığı haklarının ellerinden alınmasını destekliyor.

Danimarka Halk Parti’sinin ise önümüzdeki günlerde parlamentoya bu konuda iki yasa tasarısı sunacağı öğrenildi. Tasarılardan birincisi Danimarka’da radikal görüşleri ile kamuoyunun gündemine gelen Grimhöj Camisi imamı Abu Bilal’in Danimarka vatandaşlığının geri alınmasına yönelik. Danimarka Halk Partisi’nin bu tasarısını Muhafazakar Halk Partisi, Sosyal Demokrat Parti ve Liberal Parti sözcüleri desteklediklerini açıkladılar.

Danimarka Halk Partisi anayasaya ek olarak din özgürlüğünü kısıtlayan bir yasanın çıkarılmasını da savunuyor. Partinin göçmen sorunları ile ilgili sözcüsü Martin Henriksen Danimarka Anayasası’nın toplumun temel değerleri ve kamu düzeni ile çelişmediği sürece kişilerin dini görevlerini yerine getirebileceklerini garanti altına aldığını belirterek ‘‘Bir imam bir kadının eşi tarafından şiddete uğramasını, taşlanarak cezalandırılmasını normal görüyorsa yada bunu destekleyen vaazda bulunuyorsa, o imam kamu düzenini bozuyor demektir’’ diye savundu.

Danimarka’nın TV2 televizyon kanalının ‘‘Peçenin Destekçisi Camiler’’ belgesel programından sonra Danimarka’da radikal imamlar sorunu komu oyunda geniş olarak tartışılmaya başladı.

Hükümetteki sağ koalisyon hükümetinin Başbakan’ı Venstre Partisi lideri Lars Lokke Rasmussen’de radikal imamlar konusunda ne yapılabileceğini tartışmak üzere konunun tarafları STK temsilcilerini toplantıya çağırdı.

Son olarak bir Danimarka mahkemesi Cezayir kökenli Danimarka vatandaşı imam Said Mansour’u ‘‘sosyal medyada terörizm kışkırtıcılığı’’ yapmaktan suçlu bulmuş ve Danimarka vatandaşlığının düşürülerek yurt dışı edilmesine karar vermişti. Kararın temyiz edilmesinin ardından Danimarka Yüksek Mahkemesi’nin kararı bekleniyor.

DHA